Australian Open: a nőknél bekövetkezett, a férfiaknál még várni kell az őrségváltásra
Orbán Zsolt utolsó frissítés: 11:54 GMT +2, 2019. január 30.Sokáig emlékezetes marad a 2019-es ausztrál teniszbajnokság, amely elképesztő sztorikkal és meccsekkel robbantotta be a teniszidényt.
Évek óta aktuális kérdés a férfi teniszben, hogy a Federer, Nadal, Djokovic, Murray alkotta nagy négyes uralmát, ki törheti meg tartósabban. Ha csak a nagyszínpadot, azaz a Grand Slameket nézzük, az elmúlt bő évtizedben mindössze három olyan játékost találunk, aki nem tagja az említett kvartettnek, mégis sikerült GS-döntőt nyernie: a triplázó Stan Wawrinka, Marin Cilic és Juan Martín del Potro – a horvát és az argentin óriás egy-egy alkalommal diadalmaskodott a US Openen.
Másfelől a „big four” szókapcsolat már korszerűtlennek tűnik, a négyes egyik tagja az utóbbi időben sérülései miatt nem tudta a tőle megszokott szintet hozni. Ezzel pedig el is érkeztünk a 2019-es Australian Open első drámai pillanatához, Murray sajtótájékoztatója: a skót teniszező, az első „és hogy szolgál az egészsége?” típusú kérdésnél összetört, könnyeivel és a szavakkal küszködve jelentette be, hogy a visszavonulás számára elkerülhetetlen. A csípőműtéten átesett brit versenyző az idei Wimbledonig szeretné kihúzni, ám elmondása szerint egyaltán nem biztos, hogy kibírja addig, olyannyira erősek a fájdalmai.
Murray mindenestre apait-anyait beleadva búcsúzott el Melbourne-tól. Bár Roberto Bautista Agut már az első körben legyőzte, a kétszeres olimpiai bajnok kétszettes hátrányból, kivételes küzdőszellemének köszönhetően kiharcolta valahogy a döntő játszmát, amelyre azonban elfogyott. A meccs után azt nyilatkozta, ezt a teljesítményt vállalhatónak érzi, amennyiben ezzel a meccsel kilépne a profi tenisz világából.
Murray története rendkívül elszomorító, ugyanakkor a közelgő őrségváltás előszele lehet. A játéknak új sztárokra van szüksége, és könnyen elképzelhető, hogy a fiatal generáció tagjai közül kerülnek ki a közeljövő nagy bajnokai. Elsősorban Alexander Zverev, Dominic Thiem, Sztefanosz Cicipasz, Borna Coric, Karen Hacsanov, Danil Medvegyev, Lucas Pouille, vagy akár Denis Shapovalov neve jöhet szóba, ha a potenciális Grand Slam-győzteseket próbáljuk belőni a 26 éven aluliak közül.
Sztefanosz Cicipasz, a jövő nagy bajnoka? - fotó: ausopen.com
A fenti listáról Pouille és Cicipasz hozta össze a leglátványosabb menetelést Ausztráliában, mindketten az elődöntőben búcsúztak. Az ifjú görög titán talán inkább a figyelem középpontjába került, mint a francia, Cicipasz a négy között Nadallal szemben kényszerült térdre, előzőleg pedig egy másik élő legendát ejtett ki Federer személyében. A negyedik körös Cicipasz-Federer meccsről – amely a férfi torna talán legérdekesebb összecsapása volt – sok rutinos teniszrajongónak a 2001-es wimbeldoni torna Federer-Sampras csörtéje ugrott be. Ez volt az első és egyedüli alkalom, amikor ők ketten tétmeccsen találkoztak, és a svájci feltörekvő csillagként, máig emlékezetes, ötszettes ütközetben küzdötte le a már befutott amerikai sztárt, aki amúgy a következő évben vissza is vonult. Akkoriban sok szakértő vélekedett úgy Federerről, mint leendő nagy bajnok, most pedig Cicipaszról lehet ugyanezt hallani.
Az athéni fiatalember üde színfoltja a mezőnynek, a korábbi világelső John McEnroe meg is köszönte neki, hogy visszahozott valamit a régi idők teniszéből, azaz nemcsak az alapvonalról játszik jól, hanem a hálóhoz fellépve számos röptét is bevállal. Cicipaszról a legnagyobbak is azt tartják, mindene adott ahhoz, hogy GS-bajnokká váljon. A görög játékos arzenálja valóban lenyűgöző. A technikai képzettség mellett kiváló versenyzői kvalitásai vannak, kimondottan bátor játékos, ráadásul a pályán kívül is kitűnik a kortársak közül. Érdemes megnézni a simán elbukott elődöntője utáni sajtótájékoztatóját, Nadal letörölte őt a pályáról, Cicpiasz pedig már-már filozófiai magasságokban töprengett a vereség okain. Ennyire szenvedélyes hozzáállást azért kevés játékostól látni.
Ami aztán a döntőben történt, azt semmi sem vetítette elő. Jóllehet a legutóbbi két Grand Slam nyerteseként, a világelső Djokovic magabiztosan masírozott a fináléig, Nadal viszont még nála is meggyőzőbben teniszezett Melbourne-ben. Djokovic végső győzelme nem sorolható ugyanakkor meglepéskategóriába, rengetegszer sikerült már legyűrnie ibériai riválisát – és sokszor ki is kapott a salakkirálytól –, az viszont egészen elképesztő, hogy Nadalnak semmi esélye nem volt a döntőben. Így lett a szerb világelsőből rekordot jelentő hétszeres AO-győztes, illetve 15-szörös Grand Slam-bajnok. És hogy miért lehet annyira szeretni Djokovic-t? Például ezért:
View this post on Instagram
Ennyit a fiúkról.
Az éveleji Grand Slam-torna alaposan átrendezte a női világranglista élmezőnyét, a top tízből mindössze Elina Szvitolnia tartotta meg hetedik pozícióját, a többiek viszont helyet cseréltek. Az Ausztráliába címvédőként érkező Caroline Wozniacki zuhant a legnagyobbat, a dán – akiről az elmúlt év végén kiderült, hogy súlyos mozgásszervi betegséggel (reumatoid artritisz) küzd – hat helyet rontva most kilencedik. Angelique Kerber is visszaesett, akárcsak Simona Halep, átadva a WTA-ranglista vezetőpozícióját az ausztrál open új női bajnokának. A kihagyás után visszatérő Halep úgy értékelte, összességében nem volt rossz tornája, de nehéz ágra került és nem tudott megbirkózni mindkét Williams-nővérrel.
A női torna jóval kiszámíthatatlanabb és éppen ezért talán érdekfeszítőbb is volt, mint a férfi. A versenyszám szenzációját az amerikai Danielle Collins sorozatos győzelemi szolgáltatták, a 25 éves floridai lánytól senki nem várta, hogy a második héten is versenyben lesz, ehhez képest csak az elődöntőben szenvedett vereséget, mégpedig Petra Kvitovától. A másik ágon Naomi Oszaka az egy körrel korábban Serena Williams ellen szenzációs feltámadást produkáló Karolina Pliskovát állította meg.
A döntőben a trófea mellett a világelsőségért játszott a japán és a cseh lány, s a fordulatos mérkőzés végén Oszaka örülhetett. Pedig Kvitova az elbukott első játszma után a másodikban három meccslabdát hárítva jött vissza, de lélektani fölényét nem tudta kihasználni a döntő játszmában.
Oszaka a semmiből jött, behúzott egymás után két nagy tornát és bónuszként a világelsőséget is megszerezte. A mindössze 21 éves ázsiai játékos kislányos, rendkívül őszinte nyilatkozataival bizonyára sok rajongót szerez magának ezeken a tornákon, őt nem lehet nem szeretni, le a kalappal teljesítménye előtt. Másrészt a 2019-es Australian Open elsősorban Kvitova története miatt marad sokáig emlékezetes.
Petra Kvitova visszatérése maga a csoda - fotó: ausopen.com
A cseh játékos hihetetlen mentális erőről tett tanúbizonyságot, mivel az után tudott újabb GS-döntőt játszani, hogy 2016-ban, pár nappal karácsony előtt iszonyatos pillanatokat kellett átélnie lakásában. Egy betörési kísérlet során a rabló késsel megsebesítette a bal kezét, amellyel az ütőt is fogja. Operáció, majd több hónapos kényszerszünet következett, s bár kérdéses volt, hogy egyáltalán játszhat-e még valaha, a 2017-es Roland Garosson visszatért. Kvitovának nem sokkal ezt követően már voltak jó eredményei, Birminghamben megnyerte pályafutása 20. tornáját, majd a negyeddöntőig jutott a US Openen. A tavalyi éve pedig egészen kiemelkedőre sikerült, Szentpéterváron, Dohában, Prágában, és Madridban is tornagyőztes lett, míg Birminghamben megvédte címet. Most pedig kevéssel csúszott le harmadik Grand Slam-diadaláról, korábban kedvenc bajnokságán, Wimbledonban duplázott.
Az Australian Open 2018-as bajnoki közül Babos Tímea és francia barátnője Kristina Mladenovic állt legközelebb a címvédéshez. Timinek és Kikinek bár nem sikerült győzedelmeskedni a női páros döntőjében, így is elégedettek lehetnek a tornájukkal. Ugyanakkor idén sem maradtunk magyar bajnok nélkül, hiszen a junior lányok párosában a harmadik kiemelt Nagy Adrienn-Nacumi Kavagucsi kettős mindegyik ellenfelét felülmúlta.
Az évről évre hibátlanul megszervezett Australian Opent mostani kiírását az utóbbi évek egyik legerősebb Grand Slam-tornájának éreztük. A kéthetes sportesemény legemlékezetesebb pillanatait az ausztrál szervezők közel félórás videóba sűrítették össze, ez itt érhető el. Végszóként pedig következzen a torna tíz legütősebb labdamenete az Eurosport válogatásában, főszerepeben az új generáció képviselőivel.
.
teniszAustralian OpenvéleményVélemény

Magyarországi üzletember veheti meg a CFR-t?
A román sajtó a CFR eladásáról spekulált az elmúlt napokban. Először kicsit kételkedtünk, utána már nagyon.

Medgyesen égett, kiesőhelyen a FCSB
Ezt is megértük: az élvonalbeli román labdarúgó-bajnokság tabelláján pillanatnyilag a fővárosi riválisok foglalják el a két utolsó helyet. A 14. Dinamo megelőzheti a 13. FCSB-t.

Újból Csapattá kovácsolódott a magyar válogatott
Marco Rossi legénysége az Eb-selejtezőben három egymást követő győzelemmel feledtette a nyitókörben elszenvedett szlovákiai vereséget: a vb-ezüstérmes horvátok után az azerieket, majd a legutóbbi Európa-bajnokságon elődöntős walesieket is sikerült legyűrni. Él a remény, hogy a magyar labdarúgó-válogatott kijuthat a 2020-as kontinenstornára.

Australian Open: a nőknél bekövetkezett, a férfiaknál még várni kell az őrségváltásra
Sokáig emlékezetes marad a 2019-es ausztrál teniszbajnokság, amely elképesztő sztorikkal és meccsekkel robbantotta be a teniszidényt.
