2021. március 1. hétfõAlbin

Íme a 2020-as év legjobb magyar sportolói a szövetségek szavaztai alapján

 utolsó frissítés: 16:22 GMT +2, 2020. december 17.

A Magyar Távirati Iroda Sportszerkesztőségének felkérésére a hazai szövetségek 1964 óta minden esztendőben eldöntik: kik sportágukban az év legjobbjai. Idén 57 sportág szövetsége válaszolt az MTI megkeresésére.


    Közülük 47 nevezte meg az év legkiemelkedőbb sportolóit, míg tíz - a koronavírus-járvány miatti csonka évben - nem vagy csak később ítéli oda az elismerést.
    A voksolás történetében az abszolút csúcstartó Portisch Lajos sakknagymester, aki 23-szor lett első 1964 és 1994 között.
    Az idei győztesek közül kiemelkedik a tájékozódási búvárúszó Balázs Péter 17. elsőségével, míg a vitorlázó Berecz Zsombor tizedszer, a labdarúgó Jakabfi Zsanett, a teniszező Babos Tímea és a bridzsező Gál Péter egyformán kilencedszer bizonyult legjobbnak.
    Az olimpiai számban idén Európa-bajnokok, így Berecz Zsombor, Liu Shaoang, Péni István és Karakas Hedvig, valamennyien a legjobbak lettek sportágukban.
    A legeredményesebb hazai klubok közül az MTK kilenc, a BHSE hét, míg a Újpest és a Vasas egyaránt négy elsőséget mondhat magáénak.

A legjobbak névsora annak jelölésével, ki hányadszor végzett az élen:

Labdarúgás:
nagypálya:
Gulácsi Péter (RB Lepzig) 3.
Jakabfi Zsanett (VfL Wolfsburg) 9.
futsal:
Alasztics Marcell (Haladás VSE) 1.
Kota Gabriella (Astra HFC) 1.

Lovassport:
A szövetség idén nem ítélte oda senkinek az év legjobbja címet, mert a koronavírus-járvány miatt a nemzetközi versenyek döntő többsége elmaradt.

Motorsport:
Csizmazia Barnabás Botond (Kognitív Hungary Kft.) 1.

Ökölvívás:
Gálos Roland (Mogyi Felsővárosi Ökölvívó SE) 1.
Pribojszki Kata (Soproni Gyevát SE) 1.

Öttusa:
Marosi Ádám (BHSE) 7.
Alekszejev Tamara (Alba Öttusa SE) 1.

Ritmikus gimnasztika:
Pigniczki Fanni (MTK Budapest) 3.

Rögbi:
7-es: Stiglmayer Márk (Esztergomi Vitézek RAFC) 1.
15-ös: Ágotai Ákos (Esztergomi Vitézek RAFC) 1.
nők: Horváth Kitti (Esztergomi Vitézek RAFC) 2.

Röplabda:
teremröplabda: a magyar szövetség a koronavírus-járvány miatti csonka szezonban nem hirdetett győztest
strandröplabda:
Hajós Artúr és Stréli Bence (SRSE) 2.
Vaida Beáta (Eötvös DSE) és Vecsey Fanni (Gödöllői RC) 1.

Sakk:
Gara Tícia (Tungsram-Aquaprofit Nagykanizsai Sakk-Klub) 1.
Rapport Richárd (Szombathelyi MÁV Haladás Vasutas Sportegyesület) 4.

Sí:
alpesi sí:
Úry Bálint (Rozmaring SE) 1.
Tóth Zita (Vasas SC) 3.
szabadstílusú sí:
Papp Koppány (Rozmaring SE) 6.
sífutás:
Kónya Ádám (Veszprémi Sí Egylet) 7.
síugrás:
Vörös Virág (Kőszegi SE) 6.
Molnár Flórián (Kőszegi SE) 6.
sílövészet:
Pónya Sára (Honvéd Zalka SE) 2.
Panyik Dávid (Honvéd Zalka SE) 8. és Gyallai Soma (Gyötri Klub) 1.

Sportlövészet:
Péni István (UTE) 4.
Dénes Eszter (UTE) 1.

Súlyemelés:
Fekécs Szilárd (Békési Torna Egylet) 2.
Mitykó Veronika (Békéscsabai Súlyemelő és Szabadidő SE) 2.

Szektorlabda:
szektorlabda szakág:
Debreczy István (Vasi GK) 1.
12 érintéses szakág:
Kiss Levente (Debreceni SC) 4.

Szinkronúszás:
A szövetség december végén hirdet győztest.

Szkander:
A szövetség idén nem nevezett meg győztest.

Szörf:
Sánta Bence (Magyar Szörf Akadémia Sportegyesület) 1.
Cholnoky Sára (Körte Hegyi és Vízi Sportok Egylete) 8.

Szumó:
Kerstner Róbert (Veresi Küzdősport Egyesület) 2.
Lemák Diána (Érdi Spartacus SC) 1.

Tájfutás:
Bakó Áron (Tabáni Spartacus SKE) 4.
Gárdonyi Csilla (Hegyvidék SE-MOM Tájfutó Szakosztály) 1.

Teke:
A szövetség idén nem nevezett meg győztest.
    
Teqball:
Blázsovics Ádám (Phoenix Teqball Akadémia) 1.
Janicsek Zsanett (Phoenix Teqball Akadémia) 1.

Tekvondó:
Füredi Rebeka (UTE) 2.
Salim Sharif (MTK Budapest) 1.

Testépítés és fitnesz:
testépítés:
Nyircsák József (Getfit SE) 1.
fitnesz:
Ágoston Dorottya (Biofit Johnny Fitness) 2.

Tenisz:
Fucsovics Márton (MTK Budapest) 8.
Babos Tímea (MTK Budapest) 9.

Tollaslabda:
Krausz Gergely (Multi Alarm SE) 7.
Sárosi Laura (Tisza Tollas SE) 7.

Torna:
szertorna:
Vecsernyés Dávid (BHSE) 3.
Kovács Zsófia (Dunaferr SE) 4.
aerobik:
Bali Dániel (PSN) 6.
Ákoshegyi Dóra (PSN) 1.
akrobatikus torna:
Kutasi Vivien, Vincze Lilla (Balance ATC) és Horváth Elizabet (FTC) 3.

Triatlon:
Bicsák Bence (PSN Zrt.) 3.
Bragmayer Zsanett (Team Újbuda SE) 2.
 
Úszás:
Milák Kristóf (BHSE) 3.
Kapás Boglárka (UTE) 1.

Versenytánc:
Andrea Silvestri (Valcer TSE) 6.
Váradi Martina (Valcer TSE) 6.
    
Vitorlázás:  
Berecz Zsombor (Procelero SE) 10.
Érdi Mária (Magyar Villamos Művek Sportegyesület) 8.

Vívás:
Szilágyi Áron (Vasas SC) 5.
Pusztai Liza (BVSC) 2.

Vízilabda:
Hosnyánszky Norbert (BHSE) 1.
Keszthelyi Rita (UVSE) 8.

 
Amerikaifutball:
A koronavírus-járvány miatt elhúzódó szezont követően a szövetség hivatalosan csak december végén választja meg az idény legjobbját.

Asztalitenisz:
Szudi Ádám (SPG Walter Wels) 3.
Madarász Dóra (Lys Lille Metropole Cp1) 1.

Autósport:
ifj. Érdi Tibor, Csökő Zoltán (Érdi Team Kft.) 1.

Atlétika:
Halász Bence (Szombathelyi Dobó Sportegyesület - Németh Pál Dobóakadémia) 3.
Kozák Luca (Debreceni Sportcentrum Közhasznú Nonprofit Kft.) 1.

Birkózás:
Lőrincz Viktor (BHSE) 3.
Barka Emese (Csepel) 3.

Bridzs:
Gál Péter (MTK Budapest) 9.
Fischer Brigitta (Hegyvidék) 7.

Búvárúszás:
tájékozódási búvárúszás:
Balázs Péter (Amphora) 17.
Hatházi Katalin (Amphora) 5.
uszonyosúszás:
Bukor Ádám (Győri Búvár SE) 3.
Senánszky Petra (Debreceni Búvárklub) 7.

Cselgáncs:
Tóth Krisztián (MTK Budapest) 4.
Karakas Hedvig (BHSE) 2.
    
Curling:
A szövetség idén nem ítélte oda senkinek az év legjobbja címet, mert a koronavírus-járvány miatt a nemzetközi versenyek döntő többsége elmaradt.

Erőemelés:
A szövetség idén nem választotta meg az év legjobbjait, mivel nem rendeztek nemzetközi versenyeket.    

Evezés:
Szabó Márton (Tisza EE) 1.
Polivka Dóra (MTK Budapest) 1.

Fallabda:
Farkas Balázs (Squashberek Sportegyesület) 3.
Chukwu Hannah (Squashberek Sportegyesület) 2.

Footgolf:
Lengyel Béla (Royal Footgolf Klub) 1.
Ujvári Izabella (Nimród Footgolf SE) 2.

Golf:
amatőr
Rózsa Dávid (Pannónia Golf&Country Club) 4.
Kiss Polett Karolina (Pannónia Golf&Country Club) 2.
profi
Rózsa Csilla 2.
Lugosi Tamás (Balaton Golf Club) 4.

Gó:
Seres Júlia (Pagoda Gó Egyesület) 2.
Bővíz Dominik (Magyar Gó Egyesület) (2.

Hódeszka:
Fricz Botond (Sport-Club.hu Kecskemét Sportegyesület) 4.
Vincze Zsófia (Vasas SC) 1.

Íjászat:
A szövetség idén nem adja ki az Év íjásza díjakat, mert ezt a külföldi, illetve a nemzetközi versenyeken való szereplések alapján ítélte oda eddig. Ebben az évben két nemzetközi verseny kivételével a többit nem tartották meg a sportágban.

Jet-ski:
Szabó Barnabás (AKTÍV SC Szabadidő és Extrémsport Sportegyesület) 5.

Jégkorong:
Huszák Alexandra (KMH Budapest) 5.
Nagy Gergő (FTC-Telekom) 1.

Kajak-kenu:
Kopasz Bálint (Graboplast Győri VSE) 5.
Csipes Tamara (BHSE) 1.

Karate:
Hárspataki Gábor (MTK) 3.
Baranyi Zsófia (MTK) 1.

Kerékpár:
Valter Attila (CCC) 2.
Vas Kata Blanka (Doltcini-Van Eyck Sport) 2.

Kézilabda:
A Magyar Kézilabda Szövetség januárban hozza nyilvánosságra döntését.

Kickbox:
Nagy Rita (Szegedi Combat D Sportegyesület) 1.
Veres Alex (Csepeli Szabadidősport Egyesület) 1.

Kosárlabda:
A Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetségének (MKOSZ) állásfoglalása szerint a csonka bajnokságban nem lenne korrekt bárkit kiemelni, mivel kevés tétmérkőzést engedélyezett a koronavírusos időszak. Ezért ebben az esztendőben az MKOSZ nem hirdet legjobb játékosokat.

Korcsolya:
rövidpályás gyorskorcsolya:
Jászapáti Petra (SZKE) 5.
Liu Shaoang (FTC) 2.
műkorcsolya:
Tóth Ivett (egyéni, Vasas SC) 7.
Chtchetinina Ioulia és Magyar Márk (páros, HKA) 1.

(mti./hírszerk)

Borítókép: 2020 január 1, Év Sportolója Gála, Budapest, forrás: Év Sportolója Gála Facebook

Ha tetszett a cikk, lájkold a LeLátót!

Hírek