Spanyol-argentin döntő következik a kosárlabda-vb-n

Lelátó utolsó frissítés: 23:06 GMT +2, 2019. szeptember 13.

Argentína és Spanyolország válogatottja játszhat az aranyért a Kínában zajló férfi kosárlabda-világbajnokság vasárnapi döntőjében, míg a bronzmérkőzésen a franciák és az ausztrálok lépnek parkettre.

A spanyol kosarasok 2006 után második alkalommal jutottak döntőbe a vb-n, 13 éve Pau Gasol vezetésével veretlenül lettek világbajnokok Japánban. Az argentinok korábban kétszer szerepeltek a fináléban, 2002-ben alulmaradtak Jugoszláviával szemben az indianapolisi aranymeccsen, azt megelőzően csak az 1950-es első kiíráson döntőztek – akkor hazai pályán az Egyesült Államok legyőzésével tartották otthon a trófeát.

A kínai világbajnokságon már a negyeddöntőben eldőlt, hogy nem lesz címvédés, ugyanis a sztárjátékosok sorát nélkülöző amerikaiakat meglepték a franciák, akiknek keretében öt NBA-játékost találunk.

A Team USA ellen 89:79 arányban diadalmaskodó kékek az elődöntőben lényegesen kevesebb pontot dobtak a jól védekező argentinok ellen. Luis Scoláék a nyolc között a végső győzelemre is esélyesnek tartott szerbeket gyűrték le 97:87-ra, és a 39 évesen is szenzációs formában játszó erőcsatár irányításával a franciákon is túljutottak. Scola 18 ponttal és 13 lepattanóval volt a mérkőzés legjobbja, a dél-amerikaiak mind a négy negyedet megnyerve végül 14 egységgel bizonyultak jobbnak a franciáknál.

A másik ágon a spanyolok nagyon megszenvedtek az ausztrálokkal, Sergio Scariolo legényei drámai csatában, kétszeri hosszabbítás után harcolták ki a döntőbe jutást. Négy másodperc volt hátra a negyedik negyedből, amikor 71:71-es állásnál az ausztrálok részéről Patty Mills kihagyta második büntetőjét, majd Ricky Rubio félpályás kísérlete sem akadt be a gyűrűbe. A ráadás első öt percének végén Matthew Dellavedova dobhatta volna döntőbe az ausztrálokat, ám ő sem járt sikerrel, majd a spanyolok egy 8–0-s rohammal bebiztosították a győzelmet. Marc Gasol 33 ponttal, hat lepattanóval és négy gólpasszal vezette döntőbe a spanyolokat.

A pekingi fináléban vasárnap – kelet-európai idő szerint 15 órától – két veretlen válogatott találkozik. Argentína és Spanyolország legutóbbi öt egymás elleni mérkőzéséből négyet az európaiak nyertek, a legutóbbi vb-meccsükön viszont az argentinok győztek 86:81-re, így ők zártak a 2010-es törökországi torna ötödik helyén.

A kínai vb-ből még négy meccs van hátra, szombaton az Egyesült Államok–Lengyelország, illetve Szerbia–Csehország helyosztókat rendezik, míg a Franciaország–Ausztrália bronzmérkőzés vasárnap 11.00-kor kezdődik.

Férfi kosárlabda-világbajnokság, Kína
Elődöntő

Spanyolország–Ausztrália 95:88 (22:21, 10:16, 19:18, 20:16, 9:9, 15:8)
legjobb dobók: Marc Gasol 33, Ricky Rubio 19, Sergio Llull 17, ill. Patty Mills 34, Nic Kay 16, Andrew Bogut 12

Argentína–Franciaország 80:66 (21:18, 18:14, 21:16, 20:18)
legjobb dobók: Luis Scola 28, Gabriel Deck 13, Facundo Campazzo 12, ill. Frank Ntilikina, Evan Fournier 16-16, Nando De Colo 11