2020. október 21. szerdaOrsolya

Federertől sem láthatunk címvédést az ausztrál teniszbajnokságon

Orbán Zsolt utolsó frissítés: 17:07 GMT +2, 2019. január 20.

Eldőlt, hogy a női egyes után a férfiaknál sem lesz címvédés az Australian Openen, Caroline Wozniackihoz hasonlóan Rogerer Federer is az első héten búcsúzott. A veterán svájci klasszist a vasárnapi nyolcaddöntőben húszéves görög játékos, Sztefanosz Cicipasz győzte le négy játszmában.

Federer eddig magabiztosan menetelt Melbourne-ben, szettveszteség nélkül jutott a legjobb tizenhat közé, miközben a világranglistán 15. Cicipasz jóval hosszabb mérkőzéseket játszott ellenfeleivel.

A svájci nagy favoritként várta az összecsapást és már a legelső játékban bréklabdákig jutott, ezeket viszont hárította fiatal riválisa. A folytatásban mindketten hozták az adogatásaikat, az izgalmas tie-breakben pedig Federer teniszezett precízebben, így 61 perc után előnybe került.

A második felvonásban is az AO hatszoros bajnoka harcolta ki az első bréklabdákat, ám Cicipasz helytállt a kritikus pillanatokban. A hellén srác 4–5-ös hátránynál négy széttlabda mellett maradt versenyben a továbbjutásért. Az óriási mentések után Cicipasz kiegyenlített az újabb rövidítésben és elkezdhetett hinni a győzelemben.

Federer hatalmas lehetőséget szalasztott el a második játszmában, 2–0-s vezetésnél a svájci rutinosan behúzhatta volna a meccset, így azonban mindjárt más volt a helyzet. Cicipasz egyre élesebben játszott és megfordította a mérkőzést. A harmadik játszma is a tie-break felé tartott, amikor a görög 6–5-ös vezetésnél Federer váratlanul elbukta az adogatását.

A negyedik szettben gyorsan pörögtek a gémek, jöhetett a harmadik rövidített játék, amelyet Cicipasz kezdett jobban. Federer visszajött 0–2-ről és előnybe került, de 5–5-ös állásnál ütött egy hosszút, Cicipasz pedig kiszerválta a meccset.

A görög 20 ásszal és 12-ből 12 bréklabdát hárítva, pályafutása legnagyobb győzelmét aratva jutott negyeddöntőbe, ami eddigi legnagyobb sikerét jelenti a Grand Slam-tornákon.

„Igen, ebben a pillanatban én vagyok a legboldogabb ember a földön” – felelte Cicipasz John McEnroe amerikai teniszlegenda kérdésére. „Roger a sportágunk legendája, rendkívüli módon tisztelem őt. A hosszú évek során oly kiválóan teniszezett. Hatéves korom óta elemzem a játékát, és egy álom vált valóra azzal, hogy a Rod Laver Arénában ellene játszhattam. Hogy a végén a győzelmet is megszereztem, ez leírhatatlan érzés” – nyilatkozta az ifjú titán.

Sztefanosz Cicipasz a negyeddöntőben azzal a Roberto Bautista Aguttal találkozik, aki vasárnap szintén bravúrgyőzelemmel jutott tovább. A 30 éves ibériai teniszező az ugyancsak 1988-ban született, hatodik helyen kiemelt Marin Cilic-et múlta felül négy órát tartó ötszettes csatában. Cicpaszhoz hasonlóan Bautista Agut is most jutott túl először a negyedik körön a négy GS-torna valamelyikén.

Rafael Nadal dolgát nem tudta megnehezíteni Tomas Berdych, a cseh teniszező az első két szettben mindössze egy játékot nyert, a döntő játszmában pedig hiába javult fel az adogatójátéka, Nadal a tie-breakben lezárta a meccset. A mallorcai klasszis a negyeddöntőben a Grigor Dimitrovot legyőző Frances Tiafoeval találkozik, az ATP-ranglistán 39. amerikai a második fordulóban a ötödik kiemelt Kevin Andersont is felülmúlta.

A női egyes címvédője, Caroline Wozniacki már a harmadik fordulóban kiesett, a lengyel származású dán bajnokot Maria Sarapova ejtette ki háromszettes mérkőzésen. A nyolcaddöntőben viszont MáSa is legyőzőre talált, mégpedig az ausztrál Ashleigh Barty személyében. Nagy meglepetésre a hetedik napon Angelique Kerber is búcsúzott, a világranglistán második német teniszezőt az amerikai Danielle Collins 6:0, 6:2-re verte. A papíron nyolcadik favorit Petra Kvitova hozta a kötelezőt Amanda Anisimova ellen.

A játéknap utolsó mérkőzésén újabb kiemelt esett ki, Sloane Stephens szettelőnyröl kapott ki Anasztaszija Pavljucsenkovától – az orosz versenyző 2017 után újból negyeddöntőt játszhat az ausztrál bajnokságon.

Australian Open 2019, hetedik nap

Férfi egyes, nyolcaddöntő

Sztefanosz Cicipasz (görög, 14.)–Roger Federer (svájci, 3.) 6:7 (11:13), 7:6 (7:3), 7:5, 7:6 (7:5)
Tomas Berdych (cseh)–Rafael Nadal (spanyol, 2.) 0:6, 1:6, 6:7 (4:7)
Marin Cilic (horvát, 6.)–Roberto Bautista Agut (spanyol, 22.) 7:6 (8:6), 3:6, 2:6, 6:4, 4:6
Frances Tiafoe (amerikai)–Grigor Dimitrov (bolgár, 20.) 7:5, 7:6 (8:6), 6:7 (1:7), 7:5

Női egyes, nyolcaddöntő

Petra Kvitova (cseh, 8.)–Amanda Anisimova (amerikai) 6:2, 6:1
Ashleigh Barty (ausztrál, 15.)–Marija Sarapova (orosz, 30.) 4:6, 6:1, 6:4
Danielle Collins (amerikai)–Angelique Kerber (német, 2.) 6:0, 6:2
Sloane Stephens (amerikai, 5.)–Anasztaszija Pavljucsenkova (orosz) 7:6 (7:3), 3:6, 3:6