2020. november 25. szerdaKatalin, Katinka

Nemzetek Ligája: a fontosabb kérdések eldőltek az utolsó játéknap előtt

szerk. utolsó frissítés: 18:56 GMT +2, 2018. november 21.

Megvan, melyik labdarúgó-válogatottak vehetnek részt az UEFA Nemzetek Ligája jövő júniusban esedékes négyes döntőjén: Portugália, Anglia és Svájc után Hollandia együttese is megnyerte csoportját az A-osztályban. A C-divízióban Magyarország és Románia megmenekült a kieséstől.

Az első kiírásánál tartó versenysorozat elődöntőjét, bronzmérkőzését és döntőjét Portugáliában fogják lebonyolítani 2019. június 5–9. között. A portugálok mellett az olaszok és a lengyelek jelentkeztek be a rendezési jogért. Érdekes módon a pályázatot benyújtó három szövetség válogatottja azonos csoportba került a sorsoláson, Portugália a Milánóban jegyzett szombati döntetlennel (0:0) megszerezte a csoportelsőséget, ezzel pedig a négyes finálé házigazdájává lépett elő. A döntőnek nagy valószínűséggel a portói Estadio do Dragao ad otthont, míg a másik rendező város Giumaraes lesz az Estadio D. Afonso Henriques létesítménnyel.

Itt lesz a döntő, az FC Porto stadionjában - fotó: uefa.com / Getty Images

Az A-osztályban még egy mérkőzés hátra van, de a kedd esti Portugália–Lengyelország találkozónak nincs különösebb tétje, a vendégek biztos kiesők. A lengyelekhez hasonlóan a 2020/21-es Nemzetek Ligája során Németország, Izland, illetve Horvátország is a B-osztály mezőnyét erősíti majd.

Oroszok vagy svédek?

Az utolsó játéknap előtt a B-osztályban három feljutó ismert a négyből: Ukrajna, Bosznia-Hercegovina és Dánia a hármasa élén végzett, míg a kettes számú csoportban az oroszok és a svédek versenyeznek az első pozícióért. A szbornaja előnye három pont, de ha a skandinávok kedd este győzni tudnak a solnai Friend Arénában, megelőzik Sztanyiszlav Csercseszov csapatát. Az oroszok és a svédek korábban 0–0-s döntetlent játszottak Kalinyingrádban, pontazonosság esetén az egymás elleni eredményeket veszik figyelembe a rangsor kialakításánál.

Visszatérve az A-osztályra, az angolok a Wembleyben jutottak be a négyes döntőbe, vasárnap a horvátokat győzték le 2–1-re – a vb-aranycipős Harry Kane 85. percben lőtte a mindent eldöntő gólt. A döntetlen a spanyoloknak kedvezett volna, de az angolok sikerével az ibériaiak lecsúsztak a második helyre.

Szintén vasárnap Svájc és Belgium válogatottja mérkőzött a csoportelsőségért. Hazard-éknak egy döntetlen is elég lett volna Luzernben, hogy megőrizzék vezetőpozíciójukat. A belgák Thorgan Hazard duplájával a 17. percben már kettővel vezettek, a svájciak viszont még a félidő előtt fordítottak, majd újabb két találattal 5–2-re nyertek, így bejöttek a vb-bronzérmes elé.

Hollandia is megcsinálta

A hétfői rangadón a már biztos kieső német csapat a portugáliai négyes döntőért hajtó hollandokat fogadta Gelsenkirchenben. A hazaiak Timo Werner és a Schalke-nevelés Leroy Sané góljával 2–0-ra húztak el húsz perc alatt. Joachim Löw legénysége nagyon sokáig őrizni tudta előnyét, de a végjátékban az Oranje játékosai kétszer is bevették a gelsenkircheni születésű Manuel Neuer kapuját: Quincy Promes a 85., míg Virgil Van Dijk a hosszabbítás első percében volt eredményes.

A lefújás után a hollandok egyenlítő gólját szerző csapatkapitány Ovidiu Hațegan játékvezetőt vigasztalta. A román bíró a mérkőzés közben rettenetes hírt kapott otthonról, elhunyt az édesanyja. „Könnyes szemmel, összetörten állt a pályán, mivel épp elveszítette az édesanyját. Kitartást kívántam neki, és azt mondtam, jól vezette a mérkőzést. Ez egy apró gesztus, de remélem segítségére volt” – nyilatkozta a Liverpool FC középhátvédje.

A döntetlennel járó pont a hollandoknak éppen elég volt a franciák megelőzéséhez, a vb-címvédő a Stade de France-ban 2–1-re győzte le a narancssárgákat, akik a rotterdami De Kuip-arénában 2–0-val vágtak vissza. A hollandok és a franciák azonos pontszámmal végeztek, a végelszámolásnál Ryan Babel francia földön lőtt gólja volt a perdöntő.

Rossi és Contra fellélegezhet

A magyar „nemzeti tizenegyet” irányító Marco Rossi, valamint a román labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya, Cosmin Contra is fellélegezhet, mivel egyik csapat sem esett ki a harmadik vonalból, igaz a feljutásért sem kellett különösebben izgulni a szakvezetőnek. A magyarok és a románok az utolsó két kör előtt egyaránt a csoportjuk harmadik helyén álltak, és a C-osztályból a negyedikek mellett a leggyengébb harmadik is kipottyan, az egyes csoport ugyanis csonka, ott csak három válogatott szerepel. Időközben viszont Magyarország és Románia is eltűnt a harmadikokat összesítő különtabelláról.

A magyarok utolsó két mérkőzésüket behúzták a budapesti Groupama Arénában, az észtek után a feljutást már a negyedik fordulóban kiharcoló finneket is 2–0-ra verték. A vasárnapi mérkőzésen előbb Szalai Ádám volt eredményes az FC DAC-nál játszó Kalmár Zsolt zseniális passzát követően, majd a Bologna FC-nél légióskodó Nagy Ádám meglőtte első gólját a felnőtt válogatottban. Sikerükkel a magyarok megelőzték négyesükben a görögöket, akik óriási meglepetésre 1–0-ra kikaptak Athénban a C-osztálytól búcsúzó Észtországtól.

A románok szombaton zárt kapus mérkőzésen, 3–0-ra pipálták le a litvánokat Ploiești-en. A „trikolóroknál” bemutkozott Ianis Hagi, míg a harmadik felnőtt válogatottságánál járó, a kezdőcsapatba először nevezett George Pușcaș góllal hálálta meg a bizalmat. A Palermo támadóján kívül Claudiu Keserü és Nicolae Stanciu vette be még a litvánok kapuját.

A Contra-csapat szerdán este Podgoricában zárja első Nemzetek Ligája-idényét, Montenegró hátránya két pont, egy döntetlennel tehát megvan a második hely. Matematikailag még a feljutásra is van egy nagyon halovány esély, ehhez azonban román siker mellett a litvánok nem kellene vereséget szenvedjenek Belgrádban a szerbektől, utóbbira elég kevés esély mutatkozik.

Amúgy a Montenegró–Románia összecsapás végeredménye magyar szempontból is érdekes, ha ugyanis a románok nem tudnak győzni, illetve a C-osztály másik csoportjában a skótok legalább két góllal jobbnak bizonyulnak Izraelnél, akkor a magyar válogatott a harmadik kalapba kerül az Eb-selejtező sorsolásánál.

Kovács István Törökországban bíráskodott

A nagykárolyi Kovács István ebben a szezonban már a hetedik nemzetközi megbízatását pipálta ki, szombaton a török-svéd mérkőzést vezette a B-osztályban. A Szatmár megyei sípmester a második félidőben 0–0-s állásnál jogos tizenegyest ítélt a svédeknek, ezt a csapatkapitány Andreas Grandqvist értékesítette, a sárga-kékek győzedelmeskedtek, s a törökök kiestek a második divízióból. Sajtóhírek szerint a 73 esztendős Mircea Lucescu állása veszélybe került ezzel a kudarccal.