2021. április 14. szerdaTibor

Belgium mínusz kettőről fordított Japán ellen

Orbán Zsolt utolsó frissítés: 15:07 GMT +2, 2018. július 03.

Félidőben 0–0, aztán érkezett öt gól a második 45 percben. Kettővel vezettek a japánok, a belgák visszafejelték magukat a meccsbe, egyenlítettek, majd egy szögletet megkontrázva a hosszabbítás végén megnyerték az oroszországi labdarúgó-vb egyik legérdekesebb találkozóját. A negyeddöntőben a brazilok várnak Roberto Martínez csapatára.

Az orosz-spanyol mellett a belga-japán párharc tűnt a legkiegyenlítetlenebb mérkőzésnek a nyolcaddöntő kínálatából. Erre fel a spanyolok érthetetlen módon nem tudták bedarálni a házigazdákat, akik büntetőkkel búcsúztatták a vb-nyitómeccs előtt egy nappal edzőváltáson átesett ibériaiakat. A világversenyek rendszerinti titkos favoritja, Belgium túlélte valahogy a kieséses szakasz első körét, de amit a japánok ellen az első órában mutattak, nem túl biztató a péntek esti negyeddöntő előtt. A brazilok aligha lesznek annyira naivak, hogy kétgólos előnyt engedjenek ki a kezükből...

Roberto Martínez, a belgák szövetségi kapitánya - fotók: fifa.com

Hét Premier League-játékos kezdett a belgáknál, Roberto Martínez sok alapembert pihentetett az angolok elleni csoportrangadón, más kérdés, hogy a „vörös ördögök” így is legyőzték 1–0-ra az ugyancsak tartalékos „háromoroszlánosokat”, így végül kilenc ponttal lettek elsők a G-csoportban. Ezzel szemben Japán négy ponttal, a jobb fair play-mutatónak köszönhetően jutott tovább másodikként a Kolumbiát, Lengyelországot és Szenegált felvonultató négyesből, ahol az afrikaiak és a lengyelek húzták a rövidebbet.

Amint arra számítani lehetett, jóval több kapura lövése volt a belga válogatottnak, de Hazard-ék úgy tűnik, nem ittak a célzóvízből a meccs előtt, mivel tíz próbálkozásból csak kétszer találták el a kaput az első negyvenöt percben. A visszafogott kezdés után a nyugat-európai ország legjobbjai a játékrész közepén rákapcsoltak, de a helyzetek sorra maradtak ki a japán kapunál. Majd a 44. percben Courtois bizonytalankodott az ázsiaiak félhelyzeténél, rosszul nyúlt a labdához, majdnem bevédte.

A második félidőben Belgium lerohanta ellenfelét, gyors gólt azonban a Kék Szamurájok szereztek. Egy ellentámadáson Haragucsi használta ki Vertonghen hibáját, a japánok szélsője kilőtte a jobb alsót.

Haragucsi amúgy idén a német másodosztályban focizott, 13 mérkőzésen egy gólja és négy asszisztja volt a Bundesliga 2-ben aranyérmes Fortuna Düsseldorfnál.

A másik kapunál a Chelsea-t erősítő Éden Hazard azonnal egyenlíthetett volna, de lövése a kapufán csattant. Nagy lehetőség maradt ki, bánhatták is a belgák, mivel az 52. percben már kettővel vezettek a japánok: a tizenhatos előterében Kagava gyűjtötte be a labdát, húzogatott kicsit, majd átadta a távoli lövés lehetőségét Inuinak, aki óriási gólt szerzett húsz méterről. Courtois hiába vetődött, nem tudta védeni a bal alsóba tartó tökéletesen helyezett bombát.

Nagy bajban voltak a belgák, s bár idő még bőven volt, sehogy sem akart összeállni a piros mezesek játéka. A négy vb-gólnál járó Lukaku nem fogott ki jó napot, de Martínez nem hozta le első számú centerét, a spanyol edző ugyanakkor kettős cserére szánta el magát a 65. percben, s mint később kiderült, Fellaini és Chadli pályára küldése zseniális húzásnak bizonyult.

A belgák Vertonghen szerencsés fejesével szépítettek: a középhátvéd előrehúzódott egy szögletnél, a japánok többszöri próbálkozásra sem tudtak tisztázni, a nagyra nőtt bekk pedig lehetetlen szögből a tizenhatos vonalának közeléből talált be a kapuba, valószínűleg ő sem így tervezte. A 74. percben megszületett az egyenlítő gól, Hazard beadását a csereember Fellaini küldte a hálóba, szintén fejjel.

Egy érdekes adat: a 32 csapatos mezőnyből Japán 178,1 centiméteres átlagmagasággal a második legalacsonyabb, csak Szaúd-Arábia kisebb náluk 176,2 centivel.

Nem álltak le a csapatok, a japánoknál is kettős csere következett, pályára lépett Jamagucsi, illetve az AC Milan korábbi középpályása, Keiszuke Honda. Utóbbi szabadrúgás-specialista és a hosszabbításban be is mutathatta kivételes rúgótechnikáját, a belga kapusnak nagyot kellett mentenie a lefele vágódó lövésnél. Érdekes módon a szögletre nyolc (!) japán mezőnyjátékos maradt a belgák térfelén. A kamikaze akcióra viszont ráfáztak a vakmerő keletiek, Cortouis könnyedén leszedte a beívelést, és két passzból meccslabdáig jutottak a belgák: Meunier középre adta, Lukaku átlépte és Chadli a hálóba rúgta.

Roberto Martínez mindkét cseréje gólt szerzett, újabb egyenlítésre már nem maradt idő, így július 6-án Brazília–Belgium negyeddöntőt rendeznek a Kazany Arénában. Kedden a Svédország–Svájc és a Kolumbia–Anglia mérkőzéssel zárul az oroszországi vb újabb szakasza, majd kétnapos szünet következik.

Oroszországi labdarúgó-vb, nyolcaddöntő

Rosztov Aréna, Rosztov-na-Donu
vezette: Malang Diedhiou (szenegáli)

Belgium–Japán 3–2 (0–0)
gól: Vertonghen (69.), Fellaini (74.), Chadli (90+4.), ill. Haragucsi (48.), Inui (52.)
sárga lap: Sibaszaki (40.)

Belgium: Thibaut Courtois – Toby Alderweireld, Vincent Kompany, Jan Vertonghen – Thomas Meunier, Kevin De Bruyne, Axel Witsel, Yannick Carrasco (Naser Chadli 65.) – Dries Mertens (Marouane Fellaini 65.), Romelu Lukaku, Eden Hazard. Szövetségi kapitány: Roberto Martinez.

Japán: Kavasima Eidzsi – Szakaj Hiroki, Josida Maja, Sodzsi Gen, Nagatomo Júto – Haszebe Makoto, Sibaszaki Gaku (Jamagucsi Hotaru 81.) – Haragucsi Genki (Keiszuke Honda 81.), Kagava Sindzsi, Inui Takasi – Ószako Júja. Szövetségi kapitány: Nisino Akira.