2024. március 28. csütörtökGedeon, Johanna

Sakk EB: Berkes Ferenc szenzációs partit játszott

utolsó frissítés: 15:58 GMT +2, 2019. október 31.

A Batumiban zajló 22. csapat Európa-bajnokság második fordulójában a férfi sakkválogatott Fehéroroszországgal, a női csapat pedig Ukrajnával mérkőzött meg.

Gledura Benjámin az első táblán a legmagasabbra rangsorolt fehérorosz játékos, Kovalev ellen játszott világossal. Bár a választott katalán megnyitásnak egy „ártalmatlan”, 99%-ban döntetlennel végződő verzióját játszották a felek, a magyar nagymester kikapott, ezzel zsinórban a harmadik vereségét szenvedte el.

A második asztalon semmi érdekes nem történt, mindkét játékos elégedett volt a remivel.

A harmadik táblán Berkes Ferenc szenzációs partit játszott, kettős bástyaáldozattal zúzta szét ellenfele királyállását, Nyikitankó kénytelen volt feladni a játszmát.

A negyedik asztalon Prohászka Péter nagyon nehéz meccsen kényszerült védekezni sötéttel, szerencsére állása kitartott és döntetlenre mentette a partit.

A hölgyeknél Hoang Thanh Trang az exvilágbajnok Anna Usenyina ellen játszott, bár a nyitásból hátránnyal jött ki, pontos játékkal döntetlenre mentette az örökös sakkal végződő partit. Nem ez volt az egyedüli döntetlen a mérkőzésen, sőt az egyedüli örökös sakk sem, Gara Anita és Gara Tícia is remizett, utóbbi ráadásul szintén örökös sakkal zárta le a végig döntetlen körül mozgó partit. A két csapat közi különbséget Lázárné Vajda Szidónia veresége jelentette.

A férfiak a döntetlennel a 19. helyen maradtak, a hölgyek viszont lecsúsztak a 11. helyre.

A férficsapat legközelebb Szerbia ellen, a högyek pedig Franciaország ellen játszanak.

22. csapat Európa-bajnokság

Magyarország (5, 41,5, 10) – Fehéroroszország (5, 26,5, 10) 2 - 2

Gledura Benjámin (2654) – Vladiszlav Kovalev (2651) 0 – 1 (Katalán megnyitás, 57)

Kirill Sztupak (2423) – Erdős Viktor (2604) döntetlen (Szláv védelem, 31)

Berkes Ferenc (2667) – Mihail Nyikitanko (2423) 1 – 0 (Réti megnyitás, 45)

Vlacsaszlau Zarubitszki (2435) – Prohászka Péter (2610) döntetlen (Caro-Kann védelem, 43)

Ukrajna (6, 46, 10,5) – Magyarország (7, 55, 10,5) 2,5 – 1,5

Anna Usenyina (2431) – Hoang Thanh Trang (2414) döntetlen (Angol megnyitás, 31)

Gara Anita (2366) - Natalija Buksza (2410)  döntetlen (Szicíliai védelem, 58)

Julija Oszmak (2409) – Lázárné Vajda Szidónia (2353) 1 – 0 (Pirc védelem, 40)

Gara Tícia (2322) – Natalija Zsukova (2333) döntetlen (Spanyol négyeshuszárjáték, 40)