2024. március 19. keddAngelday, József, Bánk

Kézi-Eb: kétgólos magyar diadal a románok ellen, Neagu lesérült

utolsó frissítés: 01:24 GMT +2, 2018. december 13.

A magyar női kézilabda-válogatott 31–29-re legyőzte a román csapatot szerdán a franciaországi Európa-bajnokság középdöntőjének utolsó fordulójában. Frissítés: a románok a vereség ellenére bejutottak az elődöntőbe, ahol az oroszokkal játszanak. A magyarok a hetedik helyen végeztek a 16 csapatos mezőnyben.

A Nancyban rendezett mérkőzés utolsó tíz percében Cristina Neagu, a román válogatott vezére súlyosnak tűnő térdsérülést szenvedett, a CSM București balátlövőjét hordágyon vitték le a parkettről, majd kórházba szállították.

A román és a magyar válogatottnak is ez volt az utolsó mérkőzése a második középdöntő-csoportban. Mindkét együttes hat ponttal zárt, de az Ambros Martín vezette román együttes bejutott az elődöntőbe, míg a Kim Rasmussen által edzett magyarok számára befejeződött a torna.

fotó: fra2018.ehf-euro.com

A szerdai esti rangadót a románok kezdték határozottabb játékkal, Neagu gyors góllal adta meg az alaphangot a társaknak, s bár a magyarok is többnyire hatékonyak voltak támadásban, a védekezésük nem akart összeállni. Rasmussen a 14. percben időt is kért, kevéssel az után, hogy Eliza Buceschi szemfüles gólt szerzett Bíró Blanka lábai közt, amivel 6–10-re módosította az állást.

A magyarok legnagyobb fegyverüket, a szélsőjátékot kihasználva zárkóztak, majd Kiss Éva védte lábbal Buceschi hetesét. A bravúr után a Győri ETO kapusa jutalomként a pályán maradhatott. Először a 29. percben volt egyenlő az állás, s bár úgy tűnt, a románok minimális előnnyel mehetnek a szünetre, a csapatkapitány Kovacsics Anikó a félidő utolsó másodpercében meglepte a román védelmet és Dedut, így a szünetben 17:17-et mutatott az eredményjelző.

A második játékrész elején Kovács Anna hetest értékesített, először került előnybe a magyar válogatott. A sziporkázó Háfra Noémi vezényletével sikerült öt góllal meglépni (25–20). A kapuban Kiss remekelt, a 31 éves hálóőr szenzációsan védett, de a román válogatott egy 4–0-s rohammal visszajött a meccsbe.

Neagu sérülése nyolc perccel a vége előtt, 27–26-os állásnál történt, ezt követően Ana Dragut még egyenlített, ám a jobbszélső Lukács Viktória kétszer is betalált, majd Valentina Ardean-Elisei becsorgó hetesére Kovacsics válaszolt gyorsan. Kiss sokadik mentését Crina Pintea befordulásánál újabb gólváltás követte, Buceschi találatára Nadine Schatzl felelt.

A végjátékban két hétméterest harcoltak ki a románok, de mindkettő kimaradt: Elisei csúnyán a kapu fölé lőtt, Cristina Laslo pedig a kapufát találta el. Az idegtépő küzdelem kétgólos magyar sikerrel végződött.

Frissítés: nyertek a hollandok, megvan a végső sorrend

Nancyban lejátszották az utolsó mérkőzést is, amelyen a hollandok a várakozásoknak megfelelően begyűjtötték a két pontot a németekkel szemben. A két évvel ezelőtti Eb ezüstérmese 27–21-re nyert és csoportelsőként jutott tovább. Korábban a norvégok is hozták a kötelezőt a spanyolok ellen, a címvédő 33:26-ra győzött, de csak az ötödik helyért játszhat.

Akárcsak Románia és Magyarország, Norvégia is hat ponttal végzett a középdöntőben, a hármas minitabellán, ahol az egymás elleni eredményeket, illetve gólkülönbségeket veszik figyelembe, a románok plusz hattal, a norvégok plusz öttel, a magyarok pedig mínusz tizeneggyel zártak. Magyarország csoportjában a negyedik lett, megelőzve Németországot és Spanyolországot, ugyanakkor az összesített rangsorban a hetedik helyet foglalta el.

A párizsi elődöntőben a román válogatott a másik ágon csoportelső oroszokkal találkozik pénteken (december 14-én) 18.30-tól. Ugyanezen a napon este 22 órától a hollandok a házigazda franciákkal csatáznak a döntőbe kerülésért, míg az ötödik helyért rendezett svéd-norvég skandináv rangadó 15 órakor kezdődik, szintén pénteken.

Franciaországi női kézilabda Európa-bajnokság, középdöntő

II. csoport, utolsó forduló

Magyarország–Románia 31–29 (17–17)
Nancy, 1844 néző
játékvezetők: Maria Bennani, Safia Bennani (svédek)
hétméteresek: 5/3, ill. 7/3
kiállítások: 8, ill. 4 perc

Az eredmény alakulása: 1:3 (4. perc), 4:5 (8.), 5:8 (11.), 6:11 (15.), 9:12 (18.), 11:13 (22.), 14:15 (26.), 17:17 (30.) – 18:17 (32.), 21:20 (36.), 23:20 (40.), 26:21 (45.), 26:25 (49.), 27:27 (53.), 29:27 (54.), 31:29 (58.)

Magyarország: Kiss Éva 31 lövés/13 védés, Bíró Blanka 13/2 – Nadine Schatzl 7 lövés/6 gól, Háfra Noémia 13/6, Lukács Viktória 5/5, Kovacsics Anikó 8/5 (hetes: 1/0), Kovács Anna 5/4 (hetes: 3/3), Tóvizi Petra 2/2, Lakatos Rita 3/2, Planéta Szimonetta 2/1, Szabó Laura 2/0, Tóth Gabriella 1/0, Pálos-Bognár Barbara. Nem játszott: Orbán Adrienn, Mészáros Rea, Kazai Anita.
Szövetségi kapitány: Kim Rasmussen.

Románia: Julija Dumanszka 19 lövés/3 védés, Denisa Dedu 17/2 – Cristina Neagu 12 lövés/9 gól, Crina Pintea 12/7, Eliza Buceschi 7/4, Cristina Laslo 4/3, Valentina Ardean-Elisei 3/2, Ana-Maria Dragut 4/2, Laura Chiper 4/1, Elena Florica 2/1, Melinda Geiger 1/0, Aneta Udriștioiu, Gabriela Perianu, Raluca Băcăoanu. Nem játszott: Constantina Rațiu és Anca Polocoșer.
Szövetségi kapitány: Ambros Martín.