2019. december 9. hétfõNatália

Bejött Dan Petrescu ötvédős rendszere

Orbán Zsolt Orbán Zsolt utolsó frissítés: 13:39 GMT +2, 2019. szeptember 20.

Némi szerencse is kellett hozzá, de az öt védővel játszó Kolozsvári CFR nagy meglepetésre legyőzte a Laziót az Európa Liga csoportkörének nyitányán.

Felcsendült az Európa Liga himnusza a kolozsvári CFR-stadionban, a Liga 1 címvédője csütörtök este az olasz kupagyőztes Laziót fogadta a csoportkör nyitófordulójában. Topligás csapat legutóbb 2013 februárjában látogatott a Fellegvárra, akkor az Inter kettős győzelemmel jutott túl a vasutasokon a másodrangú sorozat legjobb 32 együttese között. Ahhoz, hogy a CFR idén is a kieséses szakaszban szerepeljen, nagy bravúr kell, ugyanis a nyoni sorsoláson a Lazio mellett a Rennes-t és a Celticet is megkapták Camoráék.

fotók: Manases Sándor

Kíváncsian vártuk, Petrescu milyen taktikával készül a rómaiak háromvédős játékrendszerére, a vezetőedző meglepetésre egy 5–3–2-es felállást húzott elő a tarsolyból. A várható kezdő11-ből Omrani, Susic és Luis Aurelio is kimaradt, bekerült cserében Traore, Peteleu, valamint Boli. A stadionban közel sem volt telt ház, ami talán a borsos jegyárakkal magyarázható. Olasz szurkolók is kevesen érkeztek Kolozsvárra, a vendégszektorban a rómaiak romániai szimpatizánsai segítettek be a drukkolásba.

Az Immobilet, Luis Albertot és Ștefan Radut is nélkülöző égszínkék-fehérek nem illetődtek meg különösebben a bordó mezesek ötvédős formációjától, az óvatos kezdés után a Lazio hamar magához ragadta kezdeményezést. Arlauskis a 11. percben mutatta be az első bravúrt Milinkovic-Savic fejesénél, majd Correa teszelte egy halvány lövéssel a litván kapust. A házigazdák beadásokkal próbáltak veszélyeztetni, kevés sikerrel, aztán a Lazio mezőnyfölénye a 25. percben góllá érett: egy röviden elvégzett szöglet után Jony ívelt a bal oldalról a hatosba, és a jó ütemben berobbanó Bastos a hálóba térdelte a labdát.

Az előnyt Lazzari növelhette volna, a szárnyvédő egy hosszú indításnál lesprintele Camorát, de fölé lőtt, később Milinkovic-Savic szabadrúgása akadt el a sorfalban. A félidő végén váratlanul kiegyenlített a CFR, a hazaiak különösebb előzmények nélkül jutottak tizenegyeshez, első szögletünkél Djokovic esett el látványosan a tizenhatosaban Lucas Leiva közreműködésével. A tizenegyest Deac a kapu bal oldalába helyezte, Strakosha a másik irányba ugrott: 1–1-gyel vonultak pihenni a csapatok.

A félidőben Petrescu logikusan cserélt, behozta Omranit Traore helyére. A francia támadó már a játékrész elején fordíthatott volna, Bastos hibájából került ziccerbe, amelyet kihagyott. Ez a nagy lehetőség a nézőket is felrázta, a közönség és a CFR-játékosai is elkezdtek hinni a győzelemben. A vendégek újból átvették az irányítást, Jony távoli bomájánál Arlauskis kellett résen lennie.

A 75. percben csinos támadást vezetett a CFR, szépen rajzolódtak ki a háromszögek, s bár Omrani először a kapufát talált el Păun passzából, a keresztlécről visszapattanó labdát a kolozsváriak kilencese átfejelte a kapuson. Kellett a gólhoz Păun szemfülessége is, a szélső jó érzékkel, kosárlabdás stílusban állt be az albán kapus elé.

Inzaghi kettős cserével frissített csapatán, a Lazio ment előre az egyenlítésért, ám a hajrában csak egyetlen nagy lehetőségük volt az olaszoknak. Cataldi lövését védte Arlauskis, így a CFR bravúrgyőzelemmel mutatkozott be az Európa Liga E-csoportjában, amelyet vezet is, miután a Rennes és a Celtic kétgólos döntetlent játszott a négyes másik mérkőzésén.

„Csalódott vagyok. A csapatom nem érdemelt vereséget, de szeretnék gratulálni a kolozsváriaknak a győzelemhez. Akárcsak a SPAL ellen, most is nagy hibákat követtünk el, sokba került, hogy az első félidőben nem szereztünk több gólt. 2–0-nál ez egy teljesen más mérkőzés lett volna. Nem értem, miért estünk össze a második féliődben. Nem létező büntetőből kapunk gólt, a játékvezető a Leiva elleni szabálytalanságot kellett volna befújja” – értékelt Simone Inzaghi.

„Azt hiszem, megérdemeltük a győzelemet, mivel több helyzetünk volt. Szerencsére is szükséged van, amikor a játékrendszeren változtatsz. Ha két ennyire értékes támadója van az ellenfelednek, jó, ha három középhátvédet nevezel a kezdőbe. Logikus lépés volt, de ha nem jön be, most mindenki engem támadna. Ezt felvállaltam. Azt hiszem, két büntetőnk is volt, a második félidőben pedig óriás helyzeteink Omrani révén. Nem tudom, hogy tudott végül gólt szerezni. Aki nem azt teszi, amit én elvárok, azt a csapatnak árt, ezért nem volt ott Omrani a kezdőben. Nem felelt meg az edzéseken, és ezt ő is tudja” – nyilatkozta Dan Petrescu.

A Kolozsvári CFR vasárnap este a FCSB-vel játszik csúcsrangadót a bukaresti Nemzeti Arénában. Az Európa Ligában legközelebb a Celtic vendége lesz a Vasutas, utóbbi mérkőzést két hét múlva rendezik.

UEFA Európa Liga, csoportkör, 1. forduló

E-csoport

Kolozsvári CFR–SS Lazio 2–1 (1–1)
Kolozsvár, Dr. Constantin Rădulescu Stadion
vezette: Daniel Stefanski (lengyel)
gól: Deac (41., büntetőből), Omrani (75.), ill. Bastos (25.)
sárga lap: Arlauskis (85.), Cestor (90+2.), ill. Lucas Leiva (41.), Cataldi (70.)

CFR: Giedrius Arlauskis – Ionuț Peteleu, Andrei Burcă, Kevin Boli, Mike Cestor, Camora (kapitány) – Mihai Bordeianu, Damjan Djokovic, Constantin Păun (Culio 83.) – Lacina Traore (Omrani a szünetben), Ciprian Deac (Golofca 90.)
Cserék: Jesus Fernandez – Alexandru Pașcanu, Luis Aurelio, Billel Omrani, Mateo Susic, Juan Culio, Cătălin Golofca
Edző: Dan Petrescu.

Lazio: Thomas Strakosha – Denis Vavro, Francesco Acerbi, Bastos (Adekanye 80.) – Manuel Lazzari, Sergej Milinkovic-Savic (kapitány), Lucas Leiva, Valon Berisha (Cataldi 67.), Jony (Lulic 80.) – Joauin Correa, Felipe Caicedo
Cserék: Silvio Proto – Luis Felipe, Patric, Marco Parolo, Senad Lulic, Danilo Cataldi, Bobby Adekanye.
Edző: Simone Inzaghi.