2020. április 7. keddHerman

Egy órát emberhátrányban játszva csentek pontot a CFR-től

Orbán Zsolt Orbán Zsolt utolsó frissítés: 12:26 GMT +2, 2019. február 17.

A bajnoki címvédő és listavezető Kolozsvári CFR továbbra is nyeretlen 2019-ben, ami a tétmérkőzéseket illeti. Antonio Conceicao csapata a 30. perctől emberelőnyben futballozott, majd a második félidő elején a vezetést is megszerezte, de az Astra Giurgiunak egy szerencsés találattal sikerült a pontszerzés.

A kolozsváriakat az egy fordulóval korábban 2–0-ra legyőző U Craiova szombaton hozta a kötelezőt Pitești-en az FC Hermannstadt ellen. Minimalista sikerével a kupagyőztes feljött mínusz kettőre, ráadásul papíron a FCSB-re is könnyű meccs vár ebben a körben (a piros-kékek hétfőn a kiesőzónás Concordia Chiajnához látogatnak), így a CFR-nek ajánlott volt iparkodni az Astra Giurgiu elleni, tabella szerinti rangadón. A három pontra ugyanakkor a vendégek is komolyan pályáztak, az erdélyi bajnokcsapat már korábban bejutott a playoffba, míg Costel Enache együttese még nem szerzett kvótát a felsőházba.

A szombat esti bajnokira – amelyen Ciprian Deac 32. születésnapját ünnepelte, a szurkolók pedig visszatértek a kapu mögötti P1-es szektorba, ahol szép számban összegyűltek és végig lelkesen drukkoltak – az Astra pörgött fel jobban. A Kolozsvári U-nál nevelkedett Butean már a negyedik percben nagy lehetőséget hagyott ki, a fiatal középpályás, aki amúgy eredeti posztja szerint jobbhátvéd, Alibec indítása után a kapujából kimozduló Arlauskisba lőtte a ziccert.

A másik oldalon Omrani fejese jelezte, hogy a CFR is a pályán van, de az ígéretes kezdés ellenére az első félidő nem bővelkedett túl sok gólhelyzetben. Szabálytalanságokban, lapokban annál inkább.

Az Astra kemény játéka a 30. percben visszaütött, Bejan nyújtott lábas becsúszását a játékvezető ugyanis a szabályzatnak megfelelően piros lappal „díjazta”. Szerencsére Djokovic megúszta épen a rendkívül sérülésveszélyes mozdulatot. A kiállítással a CFR jó esélyt kapott, hogy még a félidő előtt előnybe kerüljön, ám a hazaiak ezzel nem tudtak élni. Sőt, még emberhátrányban is az Astra volt veszélyesebb, kevéssel a szünet előtt Alibec profitált kis híján a szélső hátvédek, Camora és Manea bizonytalankodásából. A dobrudzsai csatár úgy tűnik nem gyakorolta elég sokat a célzást a Counter-Strike-ban, igaz csak kevéssel tévesztette el a célpontot.

Conceicao a szünetben kettős cserét eszközölt, Vincíciust Lang Ádám váltotta, a bajnokság góllövőlistáját vezető Țucudeant pedig Păun, így Omrani a bal szélről bevonult centernek. A CFR teljesítményéről sokat elárul, hogy Djokovic a második félidő elején adta le távolról csapata első kapura tartó lövését, amelyet magabiztosan hárított David Lazar. Aztán megszületett a vezetőgól is: Ioniță szögleténél az előrehúzódó belső védők gyötörték be a találatot, Langról a gólvonalra pattant a labda, amelyet Mureșan segített a hálóba (1–0).

Két perccel később Deac röviden elvégzett szögleténél Păun hozta magát lövőhelyzetbe, Lazar viszont odaért a rövid sarokra. A vasutasok ekkor már egyértelműen uralták a meccset, azt gondoltuk, ezt már rutinosan behúzzák. Az Astra egyedül Alibecben bízott, a régi formáját idéző csatár fáradhatatlannak tűnt, kényelmetlen játékstílusával igencsak megnehezítette Langék dolgát. A 73. percben a magyar csatár csak sárga lapos szabálytalansággal tudta megállítani a gyurgyevóiak kilencesét, s maga a sértett végezte el a bal oldali szabadrúgást. Ugyanarról a helyről Alibec korábban beadás helyett kapura kanyarított, kevés sikerrel, ezúttal viszont váratlanul lepasszolta a lehetőséget Radunovicnak: a montenegrói balhátvéd kapáslövése Culión megpattanva landolt a CFR kapujában (1–1).

Az emberelőnyben játszó bordó mezeseknek maradt még húsz percük a válaszra, de az Astra a mérkőzés utolsó negyedében is összeszedetten védekezett. A hosszabbításban Omrani került kis szerencsével helyzetbe, csakhogy tíz méterről egyenesen Lazart találta el. A lefújás pillanatában a vendégek győzelemként ünnepelhették az értékes döntetlent, később az öltözőben robbant ki nagy buli:

Ez a mérkőzés csak nevében volt rangadó, a Fellegvárra kilátogató nézők azzal a gondolattal vonulhattak haza, hogy ezért a teljesítményért kár volt két órát fagyoskodni a lelátón. A Kolozsvári CFR idén csak felkészülési mérkőzéseket tudott megnyerni, a címvédéshez a folytatásban látványos formajavulásra lesz szükség.

Ezeket nyilatkozták az edzők

Antonio Conceicao, CFR: „Nehéz időszakot él át a csapat, ma nem játszottunk jól. Ötlettelenül fociztunk, a játékosok talán a korábbi gyenge eredmények miatt váltak idegessé. Semmi nem látszott abból, amit a héten gyakoroltunk. A társaság úgy döntött, hogy a szokásostól eltérően ne pénteken legyen az összetartás, csak ma találkoztunk. A csapaton belül jó a hangulat, a játékosok jó viszonyban vannak, a fociban viszont sok minden történhet és egységesek kell maradjunk” – mondta a portugál vezetőedző, aki cáfolta azt a sajtóhírt, hogy az öltözőben Culio és Ovidiu Hoban összeverekedett volna. „Ez az információ nem igaz. A mérkőzés végén azt láttam, hogy a játékosok megölelik egymást. A tiszteleten alapszik minden, ha pedig problémák adódnak, azt a csapaton belül kell megoldani” – tette hozzá Conceicao.

Constanin Enache, Astra Giurgiu: „Ez a pont nagyon fontos számunkra, ahogy az is, hogy folytatni tudtuk a pozitív eredmények sorát. Jó néhány fordulója veretlenek vagyunk, ami örvendetes. Denis Alibec egyedült tért rá a helyes útra. Érett játékos, aki megváltoztatta a gondolkodásmódját, imádja a focit és győztes mentalitása van. Amíg nem értük el a célkitűzésünket, hogy bejussunk a playoffba, két lábbal a földön kell maradni.”

Liga 1, alapszakasz, 24. forduló

Szombati játéknap

Kolozsvári CFR–Astra Giurgiu 1–1 (0–0)
Kolozsvár, Dr. Constantin Rădulescu Stadion
játékvezető: Marcel Bîrsan
gól: Mureșan (53.), ill. Culio (73., öngól)
sárga lap: Djokovic (14.), Omrani (35.), Vinícius (37.), Lang (73.), ill. Butean (14.), Romário (61.), Mrzljak (68.), Lazar (90+3.)
kiállítva: Bejan (31.)

CFR (4-3-3): Giedrius Arlauskis – Cristian Manea, Paulo Vinícius (Lang Ádám a szünetben), Andrei Mureșan, Camora – Alexandru Ioniță (Claudiu Petrila 80.), Damjan Djokovic, Emmanuel Culio – Ciprian Deac, George Țucudean (Alexandru Păun a szünetben), Billel Omrani. Vezetőedző: Antonio Conceicao.

Astra (4-5-1): David Lazar – Claudiu Belu-Iordache, Erico da Silva, Florin Bejan, Risto Radunovic (Silviu Balaure 89.) – Filip Mrzljak – Mihai Butean, Azdren Llullaku (Valentin Gheorghe 75.), Romário Pires, Neluț Roșu (Radu Crișan 58.) – Denis Alibec. Vezetőedző: Constantin Enache.