2018. november 16. péntekÖdön

Szinte biztosan Eb-résztvevő az U21-es román fociválogatott

Lelátó utolsó frissítés: 13:01 GMT +2, 2018. október 15.

Kolozsváron folytatta kiváló szereplését a jövő évi Európa-bajnokság selejtezőjében Románia U21-es labdarúgó-válogatottja. Mirel Rădoi legényei Dennis Man és George Pușcaș góljával 2–0-ra nyertek Wales ellen, így az utolsó körben egy pontra van szükségük Liechtensteinnal szemben, hogy kijussanak a 12 csapatos kontinenstornára.

Mirel Rădoi szövetségi kapitány - fotók: Román Labdarúgó Szövetség - FRF

A magyarellenes rigmusokat leszámítva jó hangulatú meccsen találkozott péntek este a kolozsvári CFR-stadionban Románia és Wales korosztályos labdarúgó-válogatottja. Dennis Manék menetelése a 2019-es, olaszországi Eb selejtezőjében visszaadta a reményt a kómában levő román futballnak. A „trikolórok” legutóbb 1998-ban szerepeltek U21-es Európa-bajnokságon, azt a tornát Romániában rendezték és azóta lezajlott még jó néhány ilyen bajnokság.

Most nagy lehetőség előtt áll Mirel Rădoi együttese, amely veretlenül, öt győzelemmel és három döntetlennel vágott neki az utolsó előtti selejtezőmeccsnek, miközben a 3–1–4-es mutatóval rendelkező walesieknek nem volt már esélyük megszerezni az automatikus kijutást jelentő első, vagy a pótselejtezős második helyet.

A román válogatott kezdőcsapatának tagja volt a Sepsi OSK két fiatal hátvédje, Rus Adrián és Florin Ștefan, további hat liga 1-es játékossal és három légióssal egyetemben. A kapuban a csapatkapitány Ionuț Radu állt, a támadónégyest pedig Florinel Coman, Ianis Hagi, Dennis Man és Andrei Ivan alkotta. A vendégek klasszikus brit felállásban, azaz 4–4–2-es alakzatban léptek pályára.

Kevéssel a kezdősípszó után a kolozsvári szurkolók kemény magja hallatta magát. A Kolozsvári U FC szimpatizánsai egy óriási méretű román zászlóval voltak felszerelkezve, rajta Avram Iancu arcképével, és drukkolásukba sajnos magyargyalázó sorok is vegyültek, amit nem igazán tudtunk hova tenni. Más kérdés, hogy a közönség nagy többsége nem volt vevő ezekre a rigmusokra és gyűlölködés helyett igyekezett sportszerűen buzdítani a fiúkat. A sorsdöntő meccsre amúgy több mint tízezren kilátogattak, ami az utóbbi harminc évet nézve nézőcsúcsnak számít az U 21-es válogatott mérkőzésein.

Ianis Hagiék pedig győzelemmel hálálták meg a támogatást, a románok meggyőző játékkal gyűjtötték be hatodik sikerüket a selejtezősorozatban. Az első félidőben sehogy sem akart megszületni a vezetőgól, előbb Coman előtt adódott két nagy lehetőség, de mindkét lövést magabiztosan védte a walesi kaput örző Owen Evans, aki a 26. percben egy hazaadással az őt letámadó Ivant is kicselezte. A 35. percben Comannak volt egy veszélyes fejese Ștefan beadását követően, aztán Hagi beadását Rus fejelte fölé. A Fiatal Sárkányok az első félidőben nem igazán veszélyeztették Ionuț Radu kapuját.

A térfelcsere után is a hazaiak voltak aktívabbak támadásban, érezhetően fokozták a tempót és ennek hamar meglett az eredménye. Az 55. percben Coman szabadrúgására Rus emelkedett a legjobb ütemben a walesi tizenhatosban, a Sepsi OSK hátvédje fejjel gólpasszt adott Mannak, aki közelről pöckölte a kapuba a labdát.

A meccset később egy cserecsatár, George Pușcaș döntötte el, a Palermo játékosa a jobb szélen lefutotta védőjét és jól helyezett, erős lökettel zárta az akciót (2–0). Wales csupán két kapura tartó lövése volt, mindkettő a második 45 percben, de egyik sem akadt be.

A lefújás után a válogatott tagjai együtt ünnepeltek a nézőkkel, Mirel Rădoi legénysége ha kedden (október 16-án) nem kap ki Ploiești-en Liechtenstein csapatától, biztosan ott lesz a 12 csapatos Európa-bajnokságon, amely 2019. június 16–30. között zajlik majd.

A házigazda olaszok mellett jelen állás szerint Spanyolország, Franciaország, Anglia, Szerbia és Németország válogatottja is részt vesz a tornán, így már csak hat hely kiadó.

A magyarok Belgiummal, Svédországgal, Törökországgal, Ciprussal és Máltával kerültek azonos selejtezőcsoportba a sorsoláson. Michael Boris gárdája három győzelemmel, két döntetlennel és négy vereséggel az utolsó forduló előtt csak negyedik a hatosában, a kijutásra már nincs esély.

U21-es labdarúgó Eb-selejtező

Nyolcas csoport, kilencedik forduló

Románia–Wales 2–0 (0–0)
Kolozsvár, CFR-stadion, 12500 néző
játékvezető: Boris Marhefka (szlovák)
gól: Man (55.), Pușcaș (71.)
sárga lap: Ștefan (87.) / Morrel (41.), Baker (58.)

Románia (4–2–3–1): Ionuț Radu (kapitány) – Radu Boboc, Rus Adrián, Alexandru Pașcanu, Florin Ștefan – Dragoș Nedelcu, Alexandru Cicâldău – Florinel Coman (Pușcaș 66.), Ianis Hagi (Oaidă, 90.), Dennis Man (Moruțan 77.) – Andrei Ivan. Cserék: Cătălin Căbuz – Virgil Ghiță, George Pușcaș, Adrian Petre, Olimpiu Moruțan, Răzvan Oaidă, Andrei Ciobanu. Szövetségi kapitány: Mirel Rădoi.

Wales (4–4–2): Owen Evans – Rhys Norrington-Davies, Brandon Cooper, Regan Poole (kapitány), Aaron Lewis – Daniel James, Nathan Broadhead, Ashley Baker (Christie-Davies 90.), Joseff Morrell – Thomas Harris (Evans 62.), Liam Cullen (Babos 62.). Cserék: Luke Pilling – Keston Davies, Alex Babos, Issac Christie-Davies, Robbie Burton, Connor Evans. Szövetségi kapitány: Rob Page.