2018. november 16. péntekÖdön

Csak egy ponttal kezdett a bajnok

Orbán Zsolt Orbán Zsolt utolsó frissítés: 09:44 GMT +2, 2018. július 22.

Hiába alakított ki sokkal több helyzetet, a Kolozsvári CFR nem tudta legyőzni az FC Botoșani csapatát az élvonalbeli román labdarúgóliga 2018/19-es szezonjának első mérkőzésén. Paulo Vinícius fejesgóljára Fülöp Lóránd válaszolt a második félidő elején, a kolozsvári meccs vége 1–1 lett.

A bajnok és a szuperkupa-győztes erdélyi alakulat kedden a Malmö FF együttesét látja vendégül az UEFA Bajnokok Ligája második selejtezőkörének első felvonásán, így a pénteki mérkőzést a sokkal fontosabb BL-csata főpróbájának is tekinthettük.

Kevéssel a kezdősípszó előtt Mario Camora, a hazaiak csapatkapitánya mutatta meg a nézőknek a nemrégiben szerzett trófeákat, a fellegvári labdarúgóklub gyűjteményében immár 11 serleg található: a CFR négyszer nyerte meg a Liga 1-et, ugyanennyiszer a Románia Kupát és háromszor a szuperkupát.

Érdekesség viszont, hogy a kolozsvári csapatnak eddig soha nem sikerült a címvédés a bajnokságban, a sikeres szezonokat mindhárom esetben felejthető bajnoki menetelés követte.

fotó: Manases Sándor

A nyári szerzemények közül Mate Males és Giuseppe De Luca a cserék közé befért, ám Lang Ádám, Robert Ndip Tambe és Andrei Radu nevét hiába kerestük a hivatalos meccslapon, ők a padra sem ülhettek le. A moldvaiaknál az újak közül az első perctől pályán volt a Craiovától kölcsönzött Mihai Alexandru Roman, a görög balhátvéd, Szoiledisz, valamint a Chiajnától visszatérő Patache.

Amint arra számítani lehetett, a CFR volt a kezdeményezőbb fél a mérkőzés elején, Țucudean már a negyedik percben megnyújtóztatta a vendégek kapusát. A távoli fejest védte Pap, de a következő lehetőségnél már nem tudott hárítani – a botosáni kapus szerencséjére Vinícius lesről indult Deac szabadrúgásánál, így maradt a 0–0.

Igaz, nem sokáig, a félidő közepén megszületett a szezon első gólja: Pap szögletet hozott össze egy pattogó hazaadásból, a sarokrúgásnál Deac visszagurította a labdát Camorához, aki a bal oldalról középre ívelt, ott pedig Vinícius emelkedett és fejelt – ez már nem volt les, vezetést szerzett a CFR.

A lelátóról követve az eseményeket nagyon szembetűnő volt, hogy a bajnokcsapat átlagmagassában simán verte az ellenfelet, ugyanakkor úgy tűnt, mintha a kolozsváriak a konditeremben is sokkal több időt töltenének el.

A játék két ütközés miatt elég sokat állt az első félidőben, három percet hosszabbított a játékvezető. A ráadásban aztán Djokovic fejelte a hálóba a labdát Deac újabb szabadrúgása után, nem fogják kitalálni, az asszisztens megint emelte a zászlóját, a szerb-horvát középpályás gólöröme nem tartott sokáig.

Az alapján, amit az első félidőben a két csapat mutatott, fogadni mertünk volna, hogy a házigazdák többgólos győzelemmel nyitják az új szezont. Azt gondoltuk, sínen van a CFR, mindenkit váratlanul ért, amikor a 48. percben kiegyenlítettek Fülöpék: a székely válogatott támadó jól érkezett egy kipattanóra, Roman II fejesét megállította Arlauskis, de az ismétlésnél nem tudott mit tenni a litván kapus. A moldvai csapat játékosai elszántabban jöttek ki az öltözőből, és innentől egy teljesen más mérkőzés kezdődött el.

Továbbra is a „vasutasok” birtokolták többet a labdát, a Botoșani visszállt a saját térfelére és az ellentámadásokban bízott. Sehogy sem akart összeállni a CFR játéka, elég sokat kellett várni egy újabb gólszerzési lehetőségre: a 75. percben Omrani beadását csúsztatta meg Hoban, majd Țucudean tüzelt kapura, de Pap kitenyerelte a jobb alsóba tartó labdát.

A másik kapunál Fülöp hagyott ki nagy helyzetet, Golofca nagyszerű passzát nem tudta gólra váltani ziccerben. Burcă majdnem öngólt szerzett, majd a CFR-nél Males és De Luca is bemutatkozott – az olasz csatár csak egy-két percet kapott a legvégén, a horvát középpályás bő tíz percet –, az eredmény viszont nem változott.

A Liga 1 szezonnyitó mérkőzésén döntetlennel kellett megelégednie Edi Iordănescu csapatának, a pontosztozkodásnak Costel Enache, az FC Botoșani vezetőedzője minden bizonnyal jobban örült. Folytatás kedden, a Malmö ellen jobban kell figyelni hátul, a továbbjutáshoz kezdésnek kellene egy kapott gól nélküli győzelem.

Liga 1, alapszakasz, 1. forduló

Kolozsvár, Dr. Constantin Rădulescu Stadion, 4000 néző
játékvezető: Marcel Bîrsan

Kolozsvári CFR–FC Botoșani 1–1 (1–0)
gól: Vinícius (26.), ill. Fülöp (48.).
sárga lap: Djokovic (59.), ill. Oaidă (19.), Roman (28.), Szoiledisz (52.), A. Roman (85.), Patache (86.), Rodríguez (86.)

CFR (4–3–3): Giedrius Arlauskis – Cristian Manea, Paulo Vinícus, Andrei Mureșan, Mario Camora (kapitány) – Emmanuel Culio, Ovidiu Hoban (Males 82,), Damjan Djokovic (Costache 60.) – Ciprian Deac (De Luca 90+3.) , George Țucudean, Billel Omrani.
Cserék: Cosmin Vâtcă – Mate Males, Mihai Bordeianu, Andrei Peteleu, Giuseppe de Luca, Valentin Costache, Sebastian Mailat.
Vezetőedző: Edward Iordănescu.

Botoșani (4–2–3–1): Eduard Pap – Andrei Patache, George Miron, Andrei Burcă, Ariszteidisz Szoiledisz – Jonathan Rodríguez, Răzvan Oaidă – Mihai Roman (kapitány, Chitoșcă 70.), Fülöp Lóránd (Dumitraș 82.), Cătălin Golofca (Chindriș 90+4.) – Mihai Alexandru Roman.
Cserék: Ianoș Brînză – Andrei Dumitraș, Sebastian Chitoșcă, Andrei Chindriș, Marian Târșă, Alexandru Piftor.
Vezetőedző: Costel Enache.