2018. november 16. péntekÖdön

Camora bevágta, Arlauskis kivédte – él a remény!

Orbán Zsolt Orbán Zsolt utolsó frissítés: 14:05 GMT +2, 2018. május 06.

A Kolozsvári CFR egygólos hazai sikerrel maradt versenyben a bajnoki címért, Dan Petrescu csapata szombaton este a CS U Craiovát győzte le a labdarúgó Liga 1 rájátszásának nyolcadik fordulójában. A csapatkapitány Mario Camora lőtte a „vasutasok” gólját, Giedrius Arlauskis a hosszabbításban tizenegyest védett.

Menekülés a győzelembe I, II, III – Dan Petrescu és csapata erre a trilógiára fizetett be a bajnokság hajrájában. A bajnoki címért küzdő Kolozsvári CFR a második helyről, két ponttal a FCSB mögött várta a CS U Craiova elleni szombat esti hazai rangadót, azzal a tudattal, hogy újabb botlás – döntetlen vagy vereség – már nem fér bele.

A másik oldalon az olténiai vendégeknek sem volt teljesen tétnélküli a mérkőzés, Devis Mangia labdarúgói a hátralevő fordulókban az EL-selejtezőt érő harmadik helyet szeretnék megvédeni az Astra Giurgiu, illetve az FC Viitorul alakulatával szemben. A Craiova kupagyőzelemmel is kvalifikálhat az Európa Ligába, a fehér-kékek közel kerültek a döntőhöz, miután a négy között a Ion Oblemenco Stadionban 5–1-re legyőzték az FC Botoșani-t, de még le kell tudjanak egyvisszavágót Moldvában.

A CFR és a Craiova ebben a bajnoki idényben háromszor mérkőzött meg egymással a play-off nyolcadik fordulója előtt. Az alapszakaszban mindkét fél 2–1-es sikert aratott otthon, míg a rájátszás első felében gól nélküli döntetlent játszottak Craiován.

A román futball Napolija a mifelénk ritkaságnak számító háromvédős, pontosabban 3–4–3-as összeállításban lépett pályára, a hivatalos meccslapon a haziaknál 4–3–3 szerepelt, a támadóhármast pedig Mailat, Deac és Țucudean alkotta ezúttal, Billel Omrani nem volt tagja a kezdő tizenegynek. Mangia legényeit egy kisebb szurkolócsoport is elkísérte Kolozsvárra, a vendégszektorban körülbelül ötvenen drukkoltak, a „vasutasok” keménymagja nagyjából kétszer ennyi szurkolóból állt.

Hogy a szünetben ne legyen 0–0 az állás, azért a bordó mezesek tettek sokkal többet az első félidőben. Már a harmadik percben megszerezhették volna a vezetést a hazaiak: a bal szélen Mailat tört kapura, Popescu védte a ziccert, majd az ismétlésnél, Deac fejesénél a kapufa mentette meg a craiovai hálóőrt.

Az első félidőben nagyrészt a vendégek térfelén járt a labda, érdekesség, hogy a CS U kirúgások helyett egyszerű passzokkal építkezett, s bár ebben a labdakihozatalban megvolt a rizikó, a CFR nem találta az ellenszert a magabiztos passzjátékra – bezzeg ha Jürgen Klopp, a letámadások nagymestere edzené az erdélyi csapatot...

Gólhelyzetig azonban ritkán jutott el a Craiova, az első tíz percben Mitriță és Băluță próbálkozott egy-egy lövéssel, az elsőt Arlauskis védte, utóbbi pedig kevéssel elkerülte a jobb oldali kapufát. A másik kapunál egymás után maradtak ki a lehetőségek, Mailat a lelátóra spiccelte a labdát, Dimitrov kis híján öngólt szerzett, Manea lövésénél oda ért a rövid sarokra Popescu, majd Djokovic fejes szállt kevéssel mellé. Hiába a sok veszélyes támadas, 0–0-val vonultak az öltözőbe a csapatok.

A szünetben egy csere történt, Mangia Vladimir Screciu helyett a bolgár Aposztol Popovot küldte pályára. Az 52. percben Mitriță veszélyesen érkező szabadrúgásába Arlauskis ért bele, de Marius Avram játékvezető nem ítélt szögletet. Ez után egy ponthelyzetnél Kévin Boli érkezett a hosszú saroknál Deac beívelésére, ám a Viitorultól igazolt francia középhátvéd elhibázta a befejezést. A játék töredezetté vált, a CFR játékosai egyre feszültebbnek tűntek, pedig nagy szükség volt a hideg fejekre.

A beadások rendre semlegesített a craiovai védelem, aztán a 76. percben szinte a semmiből megérkezett a gól. A vendégszurkolók éppen Magyarországot gyalázták egy nem túl kreatív rigmussal, amikor Mario Camora elcsendesítette őket és talpra ugrasztotta a nézőket. A portugál balhátvéd az időközben becserélt Billel Omrani visszatett labdáját kapásból kapura tüzelte a tizenhatos vonaláról, és szerencséjére a lövés kissé irányt változtatott az egyik védőn, a kapus nem tudott mit tenni (1–0).

Ezzel még közel sem volt vége, a 83. percben Boli kapott piros lapot egy durva szabálytalanságért, így a kolozsváriak emberhátrányban kellett kivédekezzék az utolsó tíz percet. Már nem volt lehetőség újabb cserére, Djokovic állt vissza védőnek, s a horvát légiós nagyot hibázott a hosszabbításban, amikor a tizenhatoson belül Gustavót próbálta megállítani egy becsúszó szereléssel. Avram tizenegyest ítélt, amivel kiütötte a biztosítékot a CFR-szurkolóknál, akik úgy érezték, csapatukat meglopták, s ennek hangot is adtak.

A büntetőt maga a sértett, a brazil támadó végezte el, s bár ez sorsdöntő momentum lehetett volna a bajnoki címért folytatott harcban, Arlauskis megementette a CFR-t. A litván kapus kivédte a tizenegyest, életben tartva csapata esélyeit.

Az erdélyi labdarúgócsapat egy ponttal megelőzte a forduló előtt még éllovas FCSB csapatát, amely hétfőn a Poli Iași vendége lesz.

Liga 1, rájátszás, nyolcadik forduló

Kolozsvár, Dr. Constantin Rădulescu Stadion
vezette: Marius Avram

Kolozsvári CFR–CS U Craiova 1–0 (0–0)
gól: Camora (76.)
sárga lap: Țucudean (10.), Mailat (27.), Culio (60.), ill. Mateiu (15.), Mitriță (60.)
piros lap: Boli (83.)
labdabirtoklás: 52–48 százalék
gólhelyzetek: 9–4
szögletek: 5–4
les: 4–1
szabálytalanság: 11–15

CFR (4–3–3): Giedrius Arlauskis – Cristian Manea, Paulo Vincícius, Kévin Boli, Mario Camora (kapitány) – Damjan Djokovic, Ovidiu Hoban (Ioniță, 63.), Juan Emmanuel Culio – Ciprian Deac, George Țucudean (Omrani, 63.), Sebastian Mailat (Costache, 73.). Vezetőedző: Dan Petrescu.
Cserék: Cosmin Vâtcă – Alexandru Păun, Billel Omrani, Alexandru Ioniță, Srgian Luchin, Andrei Mureșan, Valentin Costache.

Craiova (3–4–3): Iulian Popescu – Vladimir Screciu (Aposztol Popov, a szünetben), Renato Kelic, Tiago Ferreira – Nicușor Bancu, Alexandru Mateiu, Hriszto Zlatinszki (kapitány), Radoszlav Dimitrov – Alexandru Mitriță (Dominik Glavina, 80.), André Santos (Gustavo, 69.) Alexandru Băluță. Vezetőedző: Devis Mangia.
Cserék: Nicolai Calancea – Apostol Popov, Andrei Burlacu, Gustavo Vagenin, Marius Briceag, Dominik Glavina, Ivan Martic.