2019. szeptember 21. szombatMáté, Mirella

Nadal már csak egy nagy sikerre van Federertől

Lelátó utolsó frissítés: 19:13 GMT +2, 2019. szeptember 09.

Rafael Nadal a vártnál jóval nehezebben diadalmaskodott az amerikai nyílt teniszbajnokság férfi döntőjében. A 33 éves spanyol teniszező ötszettes, közel ötórás csatában küzdötte le a nála tíz évvel fiatalabb Danyiil Medvegyevet, és 19. Grand Slam-trófeáját begyűjtve már csak egy nagy sikerre van a csúcstartó Roger Federertől.

Embed from Getty Images

A US Open férfi döntőjében hasonló párosítás alakult ki, mint női egyesben: sokszoros GS-bajnok sztárjátékos találkozott a fináléban újonc feltörekvő tehetséggel. A nőknél Bianca Andreescu némi meglepetésre nyerni tudott Serena Williams ellen és a kanadai lány 19 évesen GS-bajnoknak mondhatja magát. Medvegyevnek még várnia kell erre a pillanatra, az ötödik helyen kiemelt orosz ugyan nem adta olcsón a bőrét, óriási csatára kényszerítette Nadalt, de végül nem tudta beteljesíteni a bravúrt.

Bár a moszkvai teniszező formájáról sokat elárul, hogy kevéssel a US Open előtt Washingtonban, Montrealban és Cincinattiben is döntőt játszott – utóbbit meg is nyerte – ,a US Open-fináléban Rafael Nadal számított a nagy favortinak. Ők ketten korábban csak egyszer mérkőztek meg, idén augusztusban az ibériai klasszis Medvegyev legyőzésével (6:3, 6:0) lett tornagyőztes a Rogers Kupán.

A New York-i döntőt Medvegyev kezdte jobban, már a harmadik játékban elvette ellenfele adogatását. Nadal azonnal visszabrékelt, majd 6–5-ös vezetésnél fogadóként játszmalabdákhoz jutott, és a másodikat értékesítve 64 perc után szettelőnybe került. A második felvonásban Nadal ötödik bréklabdáját kihasználva lépett meg 4–2-re és magabiztosan kiszerválta az újabb szettet.

Úgy tűnt, a rutinos spanyol a minimális három szettben bedarálhatja ellenfelét, Medvegyev viszont váratlanul szépített és egyenlítenie is sikerült a káprázatos labdamenetekkel fűszerezett döntőben. A döntés az ötödik játszmára maradt, ebben 2–2-ig fej-fej mellett haladtak a felek, ezt követően Nadal dupla brékelőnybe került, s végül megnyerte 4 óra 54 perc alatt megnyerte az év utolsó Grand Slam-tornáját.

Eredmény: Rafael Nadal (spanyol, 2.)–Danyiil Medvegyev (orosz, 5.) 7:5, 6:3, 5:7, 4:6, 6:4

Rafael Nadal 2010, 2013 és 2017 után negyedik alaklommal emelhette magasba az elsőnek járó trófeát a US Openen. A spanyol salakkirály 19. Grand Slam-diadalával már csak eggyel marad el a rekorder Roger Federetől. Nadal a világranglistán megközelítette a US Openen címvédőként már a nyolcaddöntőben búcsúzó, s ezzel sok pontot veszítő Novak Djokovicst. A szerb világelső előnye 3740 egységről 640 pontra csökkent. Roger Federer továbbra is harmadik, míg Danyiil Medvegyev az osztrák Dominic Thiemet megelőzve feljött a negyedik helyre.