2019. október 15. keddTeréz

Gyengén muzsikált, de pontot szerzett Norvégiában a román válogatott

Orbán Zsolt Orbán Zsolt utolsó frissítés: 11:40 GMT +2, 2019. június 08.

Kétgólos hátrányból mentett pontot a román labdarúgó-válogatott Oslóban az Európa-bajnoki selejtezősorozat harmadik fordulójában.

Gólnélküli első félidő után a norvégokat Tarik Elyounoussi lőtte előnybe, s bár Ödegaard is betalált Tătărușanu kapujába, a románok Claudiu Keșerü duplájával egyenlítettek. A Ludogorec Razgrad csatárja a hosszabbítás második percében állította be a végeredményt.

fotó: Román Labdarúgó Szövetség - frf.ro

Cosmin Contra szövetségi kapitány Gheorghe Grozavnak, az OTP Bank Liga kilencedik helyén záró Kisvárda FC légiósának is bizalmat szavazott. Grozav a selejtező márciusi nyitányakor is kapott meghívót, de akkor sérülés miatt végül nem tudta vállalni a játékot.

A románok két forduló után három ponttal álltak, az első körben 2–1-re kaptak ki Svédországban, majd Feröer ellen hozták a kötelezőt Kolozsváron, ahol 4–1-re nyertek. A norvégok minimális különbségű vereséggel kezdtek a csoportfavorit spanyolok vendégeként, ezt követte egy hatgólos döntetlen Oslóban a svédekkel. A sárga-kékek 0–2-ről fordítottak, Ola Kamara pedig a 90+7. percben egyenlített a rendkívül izgalmas skandináv rangadón.

Nagy norvég lehetőségek és egy bírói tévdedés

Az északiak egyértelműen uralták a péntek esti mérkőzés első félidejét. A kilencedik percben Ole Selnaes meg is szerezhette volna a vezetést, ha az orosz játékvezetői egység nem ítél lest, tévesen. Az Eb-selejtezőkön nincs videobíró – nyugtázhatták fellélegezve a román válogatottnak szurkolók.

Hogy a szünetben 0–0 maradjon az állás, ahhoz elsősorban Tătărușanu beavatkozásaira volt szükség. A norvégok egy-egy támadásnál könnyedén megbontották a nem túl acélos román védelmet, a francia élvonalban védő kapus Elabdellaoui beadásánál, Henriksen távoli lövésénél, majd Joshua King óriási lehetőségénél is nagyot mentett. Utóbbi tiszta gólhelyzetben próbálta kicselezni a bukaresti hálóőrt, aki elcsente a labdát norvég csatártól. A másik oldalon Pușcaș és Grozav fejese sem okozott különösebb gondot Grytebustnek.

Négy gól a második 45 percben

A második félidő első helyzeténél Keșerü kínálta meg távolról a norvégok kapusát, aki szögletre ütötte a labdát. A következő percben betaláltak a házigazdák, Anton hibája után Ödegaard vezette kapura a labdát, a lövés Grigoren változtatott irányt, végül a marokkói születésű Tarik Elyounoussi segítette a hálóba a játékszert.

A 60. percben Contra kettős cserével próbálta felrázni a csapatot, Ianis Hagi Grozavot, míg a Kolozsvári CFR színeiben bajnoki, illetve gólkirályi címet ünneplő George Țucudean Pușcaș-t váltotta. A cserékkel megélénkült kissé a románok támadójátéka, gólt azonban megint a norvégok szereztek: egy ellentámadáson King elegánsan bebőrözte Grigoret, majd Ödegaardot hozta ziccerbe, és a Real Madrid középpályásával szemben Tătărușanu esélytelen volt, a higgadt Martin ballal belsőzött a kapuba.

A vendégek viszonylag gyorsan szépítettek, a 77. percben a cserejátékos Maxim szögletből beívelt labdáját Grigore fejelte a hatosba, ahol Keșerü érkezett jó ütemben. A norvégok lezárhatták volna a meccset, de Tătărușanu újabb nagy védést mutatott be Elyounoussi lövésénél.

A hajrában a román válogatott kétségbeesetten hajtott az egyenlítésért, ami végül összejött a hosszabbításban: Maxim próbálkozása után kis szerencsével a leshatáron álló Keșerühöz pattant a labda, a kapus elvetődött, így a nagyváradi támadónak nem volt nehéz dolga. A norvégok hiába reklamáltak lest, a zászló nem emelkedett, a hajrában kicsúszott kezükből a 2–0-nál még teljesen biztosnak tűnő győzelem.

A csoport másik két mérkőzésén a spanyolok és a svédek is papírforma-sikert arattak, az ibériaiak Feröeren, a skandinávok otthon, Málta ellen nyertek három góllal. A harmadik helyen tanyázó románok hétfőn Máltán vendégeskednek, a nyeretlen norvégok Feröerre látogatnak, a madridi Santiago Bernabéu Stadionban pedig spanyol-svéd rangadót rendeznek.

Labdarúgó Eb-selejtező, F-csoport, 3. forduló

Norvégia–Románia 2–2 (0–0)
Oslo, Ullevaal Stadion
vezette: Szergej Karaszjov (orosz)
gól: T. Elyounoussi (56.), Ödegaard (70.) / Keșerü (77., 90+2.)
sárga lap: Berge (22.) / Anton (17.), Grigore (80.)

Norvégia: Grytebust – Elabdellaoui, Nordtveit, Ajer, Aleesami – Ödegaard, Selnaes, Berge, Henriksen – King, T. Elyounoussi (Kamara 84.). Szövetségi kapitány: Lars Lagerbäck.

Románia: Tătărușanu – Chipciu, Săpunaru, Grigore, Toșca – Anton, Stanciu (Maxim 71.) – Deac, Keșerü, Grozav (Hagi 60.) – Pușcaș (Țucudean 60.). Szövetségi kapitány: Cosmin Contra.

A csoport másik két mérkőzésén:

Svédország–Málta 3–0 (1–0)
gól: Quaison (2.), Claesson (50.), Isak (81.)

Feröer–Spanyolország 1–4 (1–3)
gól: K. Olsen (30.) / Ramos (6.), Jesús Navas (19.), Gestsson (34., öngól), Gaya (71.)