2019. június 26. szerdaJános

Sarri első trófeája, Hazard utolsó meccse a kékeknél – az EL-döntő érdekességei

Lelátó utolsó frissítés: 17:09 GMT +2, 2019. május 30.

A Chelsea 4–1 arányú sikerének Lyonban is örültek, Petr Cech visszavonult, a két kezdőcsapatban mindössze egy angol játékos szerepelt. A bakui Európa Liga-döntő érdekesebb tényeit, adatait gyűjtöttük össze.

Londoni topcsapatok, a Chelsea és az Arsenal csatázott idén a másodszámú európai labdarúgókupa, az UEFA Európa Liga trófeájáért. A bakui Olimpiai Stadionban rendezett szerda esti döntő első félidejében egyik fél sem tudta igazán irányítani játékot. Az óvatos, kiegyenlített játékrész gól nélkül pörgött le, bár többnyire az Arsenal játszott mezőnyfölényben, kaput eltaláló lövése csak a Chelsea-nek volt.

A kékek aztán a szünet után szétszedték az ágyúsokat, húsz perc alatt háromszor vették be Petr Cech kapuját: elsőként Giroud fejelte a hálóba Emerson Palmieri beadását, majd Pedro növelte az előnyt Hazard passzából, és a belga sztárszélső higgadtan elvégzett büntetőjével már 3–0-ra vezetett a Sarri-csapat. Unai Emery egyik cseréje, Alex Iwobi gyönyörű tizenhatoson kívüli lövéssel szépített ugyan, de az Arsenal feltámadási reményit Hazard gyorsan szertefoszlatta, miután Giroud-val összejátszva megszerezte második gólját és végleg lezárta a döntőt.

A második félidei helyzeteit remekül kihasználó Chelsea 4–1-re győzött az azeri fővárosban. Az alábbiakban a finálé érdekességeit gyűjtöttük össze.

Bemutatkozott a VAR – Az Európa Ligában először állt a játékvezetők rendelkezésére a videóbíró-technológia, amelyre mindössze egy vitatható esetnél volt szükség: a 18. percben 0–0-s állásnál Lacazette esett el a tizenhatosban Arrizabalaga kivetődésénél. A baszk kapus nem érte el a labdát, a visszajátszások alapján viszont úgy tűnik, nem szabálytalankodott a francia csatárral szemben. Gianluca Rocchi kirúgást intett és döntését nem bírálták felül a VAR-szobából.

Csupán egy angol a kezdőkben – Londoni derbi, brit házidöntő, de a két kezdőcsapatban mindössze egy angol játékost találtunk, ő az arsenalos Ainsley Matiland-Niles. A mérkőzés során még két honfitársa, Joseph Willock, illetve a Chelsea-nél Ross Barkley lépett pályára.

Mhitarjan nem utazott el Bakuba – Henrih Mhitarjan, az ágyúsok örmény válogatott középpályása politikai okok miatt hagyta ki a bakui döntőt, mivel a hegyi-karabahi háború következtében Azerbajdzsán és Örményország között továbbra sincs megfelelő diplomáciai kapcsolat. A labdarúgó és klubja úgy döntött, nem lenne biztonságos, ha Mhitarjan ott lenne az utazó keretben, így végül nem vállalta a játékot.

Foghíjas lelátók – Noha az Olimpiai Stadion befogadóképessége 68 700 fő, a két klub szurkolóinak egyenként csak hatezer belépőt biztosított az UEFA, és ebből körülbelül tízezret tudtak értékesíteni a klubok. A hivatalos adatok szerint a nézőszám 51370 volt, az üres lelátók is hozzájárultak ahhoz, hogy nem volt döntőhöz illő hangulat. Az első félidő olyannak tűnt, mintha a két csapat nyári felkészülési mérkőzést játszana valahol az Egyesült Államokban, a finálét végül a gólzáporos második játékrész mentette meg.

Hazard szépen búcsúzott – Könnyen lehet, hogy az EL-döntő volt Eden Hazard utolsó meccse a kékeknél. A Chelsea sikeréhez két góllal és egy assziszttal hozzájáruló belga kiválóságot a mérkőzés legjobbjának választották. Hazard a lefújás után azt mondta, a futballban sosem lehet tudni, de alighanem ez volt az utolsó meccse a londoni csapatnál. A 28 éves villámléptű szélső valószínűleg a Real Madridnál fog kikötni hamarosan, Florentino Perez, a királyi gárda elnöke régóta szeretné leigazolni és Hazard is nyitott a transzferre, amely 130 millió euróba kerülhet a madridiaknak.

fotók: Twitter/UEFA Europa League

Petr Cech befejezte –  A 37 éves cseh kapus pályafutása utolsó mérkőzését játszotta Bakuban, a lefújás után könnyeivel küszködött. A plzeni hálóőr korábban a Chelsea-vel érte el legnagyobb sikereit, a nyártól pedig visszatér a kékekhez, ahol sportigazgatóként számítanak rá.

Giroud, a gólkirály – A döntőben fejelt góljával Olivier Giroud megelőzte az Eintracht Frankfurtot erősítő Luka Jovicsot az Európa Liga góllövőlistáján és a francia csatár 11 találattal az első helyen zárt. Giroud Alan Shearer rekordját állította be, ő volt a legutóbbi csatár, aki angol csapat, a Newcastle United színeiben ennyi gólt szerzett egy idény alatt az európai kupákban.

Sarri első trófeája – Maurizio Sarri, a Chelsea olasz mestere edzői pályafutása első trófeáját ünnepelhette az Európa Liga-diadallal. A nápolyi tréner 1990 óta dolgozik a szakmában, de csak az utóbbi években ismerhette meg őt a nagyközönség, miután átvette szülővárosa csapatának irányítását. Sarrinak nagyon kellett a győzelem Bakuban, így állítólag megtarthatja állását a Chelsea-nél, amely a Premier League-ben a harmadik helyen végzett a bajnok Manchester City és az ezüstérmes Liverpool mögött.

A Chelsea a 2012/13-as idény után második alkalommal lett EL-győztes, ráadásul veretlenül nyerte meg a sorozatot (12 győzelem, 3 döntetlen). Az európai kupákban ez a teljesítmény legutóbb a Manchester Unitednek sikerült a 2007/08-as BL-szezonban.

Lecsúsztak a BL-ről – A Chelsea-vel ellentétben az Arsenal jövőre nem szerepelhet a Bajnokok Ligája csoportkörében. Unai Emery legénységének az EL-döntő volt az utolsó esélye, hogy bekerüljön az elitsorozatba, miután a bajnokságban az ötödik lett, kevéssel lemaradva a Chelsea-től és az észak-londoni rivális Tottenham gárdájától.

Bejutottak a csoportkörbe – A Chelsea győzelmének Lyonban is örültek, ugyanis az Olimpique Lyonnais ezzel a Bajnokok Ligája főtáblájára került. Az OL harmadik lett a francia élvonalban és bajnoki helyezése alapján selejtezőt kellett volna játsszon, a Chelsea azonban a csoportkörbe segítette a Lyont. Érdekesség, hogy a piros-kékek tavaly az Atlético Madrid EL-győzelmével is egyenesen a csoportkörbe kerültek, miután szintén bronzérmet szereztek a Ligue 1-ban.