2019. január 23. szerdaZelma, Rajmund

Csíkszeredában maradt a kupa, sikeres Sportklub-címvédés

Orbán Zsolt Orbán Zsolt utolsó frissítés: 15:17 GMT +2, 2018. december 24.

A Csíkszeredai Sportklub megvédte címét a jégkorong Románia Kupában. A hazai pályán játszó kék-fehérek a vasárnapi döntőben 5–2-re győzték le a Brassói Corona csapatát.

fotók: Csíkszeredai Sportklub / Facebook - teljes galéria itt

Megismétlődött a tavalyi döntő a jégkorong Románia Kupában, amelynek mérkőzései idén Csíkszeredában, valamint a Felcsíki Műjégpályán zajlottak. A csoportokban nem történt meglepetés, az A-hármasból a Sportklub a Sportul Studențesc kiütésével (19–0) és a Gyergyói Hoki Klub kategorikus legyőzésével (5–1) jutott be a fináléba. A B-négyesben a Brassói Corona a CSM Galați ellen nehezen nyert (4–3), de a Steauát simán verte (5–0), s mivel ekkor már biztos volt a sárga-kékek csoportbeli első helye, belefért egy gólzáporos edzőmeccs a Sapientia U23-mal – a brassóiak 9–8 arányú sikerrel hangoltak a döntőre.

Egy éve a Sportklub hokisai rendkívül meggyőző játékkal kényszerítették térdre az erdélyi riválist, a galaci jégcsarnokban rendezett döntőben a csíkiak ötször vették be Patrik Polc kapuját, a Brassó játékosai pedig csak egyszer tudtak válaszolni. Erre a meccsre azonban már nem lehetett alapozni, s bár a román bajnokságban szintén címvédő csíkszeredai csapat az Erste Ligában, illetve az országos pontvadászatban is jobban áll, mégsem lehetett a kupadöntő egyértelmű esélyesének kikiáltani.

A felek ebben a szezonban háromszor mérkőztek meg egymással a jégen, szeptemberben a Sportklub diadalmaskodott 6–1 arányban, november elsején viszont a Corona 8–3-mal vágott vissza Brassóban, majd december elején Csíkszeredában is sikerrel járt Greg Lindqvist legénysége, amely lenullázta a hazaiakat (0–3). A két csapat december 13-án újból össze kellett volna csapjon, de a keretproblémákkal küzdő csíkiak hiába kértek halasztást a Román Jégkorong Szövetségtől és a brassói klubtól, a kizárólag a román bajnokságba beleszámító meccset végül nem napolták el. A Sportklub nem jelent meg Brassóban, így az ellenfél játék nélkül 5–0-ra nyert .

Pár nappal ezt követően a Sportklub bejelentette, hogy új vezetőedző érkezik Don MacAdam személyében. A kék-fehérek vezetői kissé nehezen találták meg a november elején menesztett Leo Gudas utódját, a 68 éves tengerentúli szakember szerződtetéséig a másodedző Hozó Levente irányította a fiúkat. MacAdammel együtt két új orosz légiós, Nyikita Rejn és Mihail Anyiszin is bemutatkozott a hazai rendezésű Románia Kupa során. Utóbbi a Gyergyói HK elleni csoportmeccsen két góllal debütált, a mindössze 167 centiméteres jobbszélsőre érdemes lesz figyelni, rendkívül érdekes igazolásnak tűnik.

A pályafutása során több mint 300 KHL-meccset kipipáló Anyiszin a Brassó elleni döntőben is nagyon hajtott, de nem neki, hanem Salló Alpárnak sikerült megszerezni a vezetést: a fiatal csíki hátvéd a nyolcadik percben az első emberelőnyt váltotta gólra.

Hamarosan újabb játékost állítottak ki a brassóiaktól a döntőt vezető fehérorosz bírók, a második előnyével viszont nem tudott élni a Sportklub. Az első harmadban a brassóiak többet lőttek kapura (6:10), de Onodi Ottó magabiztosan védett, így 1–0-s állásnál vonultak pihenőre a csapatok.

A második húsz perc elején egyenlítettek a sárga-kékek, öt a négy ellen Szergej Peretyagin engedett el egy lövést a kék vonalról, a korongba még Cody Carlson ért bele a kapu előtt, így végül a kanadai bekknek írták a gólt. A középső játékrészben kiegyenlítődött a lövések száma, nyíltsisakossá vált a küzdelem, azaz mindkét kapunál nagy gólszerzési lehetőségek adódtak. Onodit egy ízben a kapuvas mentette meg, míg a túloldalon Anyiszin nem tudta az üres kapuba pofozni a pakkot. Aztán jött egy brassói fór, amiből a hazaiak jöttek ki jobban, Andrej Taratuhin emberhátrányban volt eredményes.

A Sportklub tehát az utolsó harmadot is előnyben kezdte az eredményjelzőn, majd a 47. percben már 3–1-re vezettek a házigazdák: egy jó ütemű gyorsítás után Részegh Tamás hozta kiválóan helyzetbe Konsztantyin Panovot, aki kapásból a hálóba bombázta a korongot. Hamar érkezett a válasz, Jurij Petrov távoli lökete kissé irányt változtatott Peretyagin botján, és az amúgy jó teljesítményt nyújtó Onodi ezúttal nem tudott védeni. Belül voltunk az utolsó tíz percen, amikor Rokaly Szilárd kihasználva egy emberelőnyös szituációt, visszaállította a kétgólos különbséget. Lindqvist megpróbálkozott az ilyenkor szokásos kapuslehozatallal, de a magyar válogatottban nemrég bemutatkozott Becze Tihamér egy laza találattal lezárta a döntőt.

A Csíkszeredai Sportklub hokisai akárcsak egy éve, 2018-ban is szebbé tették drukkereik karácsonyát. A székelyföldi csapat tizedik végső győzelmét aratta a Románia Kupában.

Jégkorong Románia Kupa

Döntő, Csíkszereda, Vákár Lajos Műjégpálya

Csíkszeredai Sportklub–Brassói Corona 5–2 (1:0, 1:1, 3:1)
gól: Salló (7., emberelőny – Rokaly Sz., Panov), Taratuhin (34., emberhátrány), Panov (47. – Részegh, Rokaly Sz.), Rokaly Sz. (54., emberelőny), Becze (59., emberhátrány, üres kapu) / Carlson (22., emberelőny – Lidhammar, Peretyagin), Peretyagin (49. – Carlson, Petrov)
kapura lövések: 30–32
kiállítások: 8, ill. 10 perc

Sportklub: Onodi Ottó (László Arnold) – Vitalij Sulakov, Bors Arnold, Mihail Anyiszin, Fodor Csanád, Győrfy Tihamér, Flinta Botond, Becze Tihamér, Radim Valchar, Konsztantyin Panov, Andrej Taratuhin, Papp Szabolcs, Rokaly Szilárd, Eduard Căsăneanu, Salló Alpár, Egyed Róbert, Vjacseszlav Belov, Részegh Tamás, Biró Tamás, Farkas Tamás, Rokaly Norbert. Vezetőedző: Don MacAdam.

Brassó: Tőke Zoltán (Patrik Polc) – Szergej Dorofejev, Jereme Tendler, Szergej Peretyagin, Cody Carlson, Bors Huba, Pavlo Boriszenko, Jurij Petrov, Mikael Lidhammar, Mihály Ede, Mihály Árpád, Daniel Trancă, Biró Ottó, Biró Gergő, Balázs Péter, Zsók Levente, Molnár Zoltán, Nagy István, Roberto Gliga, Biró Mátyás. Vezetőedző: Kjell G. Lindqvist.