2019. január 23. szerdaZelma, Rajmund

Pole pozícióban a CFR, negyedik helyen telel a Sepsi

Orbán Zsolt Orbán Zsolt utolsó frissítés: 15:53 GMT +2, 2018. december 23.

A FCSB–CFR csúcsrangadón is elhangzott a hármas sípszó, ami azt jelenti, hogy beállt a téli szünet az élvonalbeli román labdarúgó-bajnokságban. A Bukarestben két góllal nyerő kolozsvári vasutasok hatpontos előnnyel zárják az évet a Steaua előtt, ráadásul a piros-kékek nemcsak a szombat esti csatát, hanem könnyen lehet, edzőjüket is elvesztették. A Concordia Chiajnát simán legyőző Sepsi OSK egy kis nagyszebeni segítséggel megelőzte az FC Viitorult és újabb helyet javítva negyedik a tabellán.

Csúcsrangadó maradt az év utolsó fordulójának legvégére a labdarúgó Liga 1-ben: a bukaresti Nemzeti Arénában a második helyezett FCSB és a bajnok-éllovas Kolozsvári CFR csapott össze szombat este. A bajnoki címre pályázó alakulatok szeptemberben 1–1-es döntetlennel kényszerültek kiegyezni a fellegvári stadionban, folytatva ezzel az elmúlt szezonban megszokott, hihetetlenül monoton eredménysort. Mint emlékezetes, a 2017/18-as idényben Dan Petrescu legénysége egymás után négy alkalommal játszott kétgólos döntetlent a FCSB-vel, az alapszkasz- és rájátszásbeli meccsek mindegyikén a CFR állt nyerésre, de a piros-kékek mindannyiszor egyenlítettek.

fotó: FCSB

A kolozsvári csapat legutóbb akkor tudta legyőzni nagy riválisát, amikor még Vasile Miriuță töltötte be a vezetőedzői posztot a klubnál, 2016 szeptemberében a vasutasok Cristian Bud duplájával 2–1-re verték idegenben a Laurențiu Reghecampf edzette Steauát – akkor még hivatalosan is így nevezték a Gigi Becali által finanszírozott egyesületet. A nyolcmeccses nyeretlenségi sorozat most megszakadt, a CFR két év és hét iksz után újból legyőzte a bukarestieket, ezúttal is a fővárosban.

A szombati rangadón a keményebb, férfiasabb futballt játszó és amúgy egységesebb gárdájé lett a három pont. A kevés gólszerzési lehetőséget hozó első félidőben Antonio Conceicao labdarúgói a 28. percben kerültek előnybe: Vinícius felívelt labdáját Țucudean csúsztatta meg fejjel, Deac pedig fordulatból átemelte a kapujából kissé kimozdult Bălgrădeant, mielőtt még a labda lepattant volna a gyepre. A vendégek tízese egészen különleges gólt szerzett, Zlatan Ibrahimovic-tól szoktunk hasonló befejezéseket látni.

A CFR letámadása eléggé zavarba hozta a FCSB hátsó embereit, a hazaiak támadásépítése sok esetben akadozott. Ezzel együtt az erdélyi csapat játéka sem volt teljesen meggyőző a második játékrészben, többször is Arlauskis, illetve Andrei Mureșan mentései kellettek az előny megtartásához.

A 72. percben a csereként beállt Ioniță eldönthette volna a meccset egy ellentámadáson, de Mihai Roman – bevállalva a szabálytalanságért járó piros lapot – a tizenhatos vonalánál megállította a Rapidnál nevelkedett szélsőt. A szabadrúgást Damjan Djokovic a keresztlécre bombázta, s az egyre feszültebbé váló rangadón az emberhátrányba játszó piros-kékek kétszer is közel álltak az egyenlítéshez: Gnohere és Tănase lövésénél Arlauskis volt a helyén, igaz a két hazai lehetőség között Bălgrădean is bravúrral védte Omrani fejesét.

A hosszabbításban Păun harcolt ki tizenegyest, amelyet Ioniță vágott higgadtan a jobb alsóba. Percekkel korábban Sebastian Colțescu A. Mureșant is kiállította, majd a büntetőnél Bălașa reklamált ki magának második sárgát. A 0–2-vel végződő csúcsmeccsen a craiovai játékvezető összesen nyolc sárga és három piros lapot osztott ki, mindegyiket a második félidőben.

A FCSB szurkolói a meccs során Nicolae Dică lemondását követelték, a lefújás után pedig Gigi Becali azt nyilatkozta, a vezetőedzőnek mennie kell. A FCSB főtámogatója a vereség mellett feltehetően azért rágott be a trénerre, mert Dică a saját elképzelése szerint cserélt a második félidőben. A tv-kamerák kiszúrták, ahogy Becali egyik embere a páholyból smsekkel bombázta az edzői stábot, Dică azonban figyelmen kívül hagyta a Becalitól érkező utasításokat.

A Kolozsvári CFR 13–7–1-es mérleggel, illetve 35:12-es gólaránnyal és 46 ponttal az első helyről várja a februári folytatást, a FCSB hátránya pedig hat egység. Bár a pontok a rájátszásra megfeleződnek, a címvédő fontos győzelmet harcolt ki a Național Arénában, Deacék megerősítették, hogy ők a Liga 1 első számú favoritjai.

A Sepsi OSK Hagi csapatát is megelőzte

Hazai pálya, az ellenfél pedig egy kiscsapat, azaz a Sepsi OSK-ra elméletileg nehéz feladat várt az alapszakasz 21. fordulójában. A piros-fehérek ősszel olyan az FC Voluntari-t, az újonc Hermannstadtot, illetve nemrég az FC Botoșani-t sem tudták legyőzni Sepsiszentgyörgyön, sőt az utóbbi két ellenféltől ki is kaptak. Ugyanakkor a Concordia Chiajna ellen a székely csapat legeredményesebb tagja, Ibrahima Tandia is hiányzott – a bajnoki idény eddigi részében nyolc gólt és négy asszisztot produkáló Birahima a tervezetthez képest korábban szabadságolta magát azzal, hogy kigyűjtötte a négy sárga lapot, amiért eltiltás jár.

Szerencsére Marko Szimonovszki erre a mérkőzésre is átmentette a Călărași-on mutatott jó formáját, a 20. körben duplázó macedón csatár gólra váltotta Nouvier átadását a pénteki mérkőzés 35. percében. A háromszékiek 2–0-val mentek a szünetre, a félidő ráadásában Velev beadását Nouvier fejelte Florin Ștefanhoz, akinek azonnal elsült a bal lába. Az 57. percben Gabriel Matei elkésett becsúszása után Ștefan bukott el a tizenhatosban, az egyértelmű büntetőt pedig Nouvier értékesítette. Ha kissé hokisra vesszük a figurát, akkor a kanadai táblázaton francia légiós 1+2-vel zárta a meccset.

A Sepsi OSK újabb tükörsima győzelmével pontszámban beérte és jobb gólarányának köszönhetően meg is előzte a Viitorult, de ahhoz, hogy Eugen Neagoe csapata a negyedik helyen teleljen, még szükség volt a konstancaiak vereségére a Hermannstadttal szemben. Ez szombaton be is következett, a Kolozsvári CFR pályáján rendezett bajnokin kisebb meglepetésre a szebeniek győztek. Az 1–0-s végeredmény nem számít bombameglepinek, ugyanis Vasile Miriuță irányításával az erdélyi csapat egy ideje már komoly pontgyűjtésbe kezdett. A Hermannstadt mostani sikerével feljött a hetedik helyre, megelőzve a megyei rivális Medgyesi Gaz Metant és a Poli Iași-t is.

A medgyesi alakulat októberben még a harmadik helyet foglalta el a tabellán, onnan csúszott le egészen a kilencedik pozícióig. A Gaz Metan a 21. fordulóban az U Craiova vendégeként szenvedett kétgólos vereséget. Érdekesség, hogy a Fekete Farkasok akárcsak a FCSB, illetve a CFR elleni meccsen, Craiován is emberhátrányba kerültek az első félidőben, ami jelentősen csökkentette győzelmi esélyeiket. Ezt egyébként szóvá is tették közösségi oldalukon.

Ami az utolsó forduló további összecsapásait illeti, azt követően, hogy 3–0-ra legyőzte hazai pályán a Craiovát, a Dinamo igazi arcát mutatta és 4–1 arányban alulmaradt az Astra Giurgiu otthonában. A gyurgyevóiak jelenleg az utolsó playoff-helyen tanyáznak, s a bár a 11. Dinamo tőlük kilenc ponttal van lemaradva, Mircea Rednic még mindig nem mondott le teljesen a felsőházi rájátszásról: „Új játékosokat fogunk igazolni és felkészülünk a hátralevő meccsekre. A fociban sosem lehet tudni, történhetnek csodák. Ha nem jön össze, a készülünk a következő szezonra” – mondta a vezetőedző.

A ligautolsó FC Voluntari ponttal zárta az évet, Cristiano Bergodi csapata közel állt egy bravúros győzelemhez Iași-ban, a moldvaiak a rendes játékidő utolsó előtti percében egyenlítettek.

Az FC Botoșani otthon tartotta a pontokat, Hervin Ongenda vette be fejjel a Dunărea Călărași kapuját, ami a vendégek hatodik egymás utáni vereségét jelentette. Dan Alexa fiainak jókor jön a téli szünet.

Az alapszakaszból öt forduló maradt hátra, a bajnokság február elsején folytatódik, ha az időjárás is úgy akarja.

A góllövőlistát Alexandru Mitriță és George Țucudean vezeti, mindkét válogatott támadó 13 találatnál jár, őket követi Harlem Gnohere 11 góllal.

Liga 1, alapszakasz, 21. forduló

FCSB–Kolozsvári CFR 0–2 (0–1)
gól: Ciprian Deac (28.), Alexandru Ioniță (90+6., 11-esből)
kiállítva: Mihai Roman (73.). Mihai Bălașa (90+6.) / Andrei Mureșan (90+2.)

FC Hermannstadt–FC Viitorul 1–0 (1–0)
gól: Lucian Dumitru (13.)

Sepsi OSK–Concordia Chiajna 3–0 (2–0)
gól: Marko Szimonovszki (35.), Florin Ștefan (45+2.), Bryan Nouvier (59., 11-esből)

Poli Iași–FC Voluntari 2–2 (1–0)
gól: Dylan Flores (45.), Lewis Enoh (89.) / Alexandru Tudorie (57., 59, utóbbit 11-esből)

Astra Giurgiu–FC Dinamo 4–1 (2–0)
gól: Azdren Llullaku (7.), Laurențiu Buș (37.), Valentin Gheorghe (68.), Neluț Roșu (71.) / Sergiu Hanca (77.)

FC Botoșani–Dunărea Călărași 1–0 (1–0)
gól: Hervin Ongenda (36.)

Universitatea Craiova–Medgyesi Gaz Metan 2–0 (0–0)
gól: Alexandru Mitriță (53., 87., utóbbit 11-esből)
kiállítva: Boubacar Fofana (32., Medgyes)