2018. december 15. szombatValér

Kézi-Eb: Románia a norvégokon is átmasírozott; spanyolverő magyarok

Orbán Zsolt Orbán Zsolt utolsó frissítés: 16:21 GMT +2, 2018. december 06.

Továbbra is hibátlan a franciaországi női kézilabda Európa-bajnokságon az Ambros Martín vezette román válogatott, amelyet még a norvégok sem tudtak megállítani a csoportkör harmadik fordulójában. A magyar csapat szerdán este a spanyolokat verte meggyőző játékkal, így két pontot vihet magával az izgalmasnak ígérkező középdöntőbe. A román-magyar összecsapást december 12-én rendezik Nancyban.

A román női kéziválogatott két győzelemmel állt a csoportkör utolsó játéknapja előtt – a cseheket három, a németeket öt góllal győzték le a lányok –, de még hátra volt egy kőkemény meccs Brestben, mégpedig az aktuális Európa-bajnok, világbajnoki ezüst- és olimpiai bronzérmes norvégok elleni találkozó.

Oftedaléknak sokkal nagyobb szükségük volt a pontokra, mint a románoknak, az északiak ugyanis bal lábbal kezdték a tornát, óriási meglepetésre kikaptak a németektől. A második körben erődemonstrációt tartott a címvédő, amely 31–17 arányban lépte le Csehországot, más kérdés, hogy a 14 gólos győzelem a továbbjutás mellett nem sokat ér, mivel a kiesőktől szerzett pontokat a csapatok nem vihetik magukkal a középdöntőbe. A románok jó formája ellenére a legtöbb szakértő norvég sikert várt a szerdai mérkőzéstől, de a Brest Arénában nem az történt, amit az izlandi származású szövetségi kapitány, Thorir Hergeirsson eltervezett.

fotó: fra2018.ehf-euro.com

Az első bő tíz percben fej-fej mellett haladt a két válogatott, a románok 8–8-as állásnál szakadtak el riválisuktól négy egymást követő góllal, amit nem tudtak lereagálni a norvégok. A szünetig tovább nőtt a különbség, Cristina Neaguék 18:12-re vezettek a meccs felénél. A norvégok jól alkalmazták egyik nagy fegyverüket, a gyorsindításokat, védekezésben viszont nem voltak a toppon, és nem sikerült kikapcsolniuk a román válogatott vezérét. Neagu – aki a második fordulóban megdöntötte a Farkas Ágnes által tartott Európa-bajnoki gólrekordot – hét találattal zárta az első játékrészt.

A norvég együttes megnyomta a második félidő elejét, de a Győri ETO légiósainak, Veronica Kristiansen és Stine Bredal Oftedal góljaira Neagu kettővel válaszolt. A CSM București balátlövője ezúttal is sok lövést vállalt, 18 próbálkozásából 11 beakadt, őt követte Laura Chiper öt, Melinda Geiger és Eliza Buceschi négy-négy találattal, míg a beálló Crina Pintea háromszor volt eredményes. A román kapuban remek teljesítményt nyújtott az ukrajnai Horodenkában született Julija Dumanszka, aki közel ötven százalékos hatékonysággal védett (32/14).

A román válogatott a második félidőt is uralni tudta, a norvégok a hajrában elkezdték szórni a gólokat, de nem maradt már idejük a felzárkózásra, 23 –31-re kaptak ki. A hatszoros Európa-bajnok gárda története során soha nem szenvedett ilyen súlyos vereséget a kontinenstornán. A románok maximális négy pontot visznek magukkal a középdöntőbe, a norvégok pedig egyet sem, így nekik nagyon nehéz lesz odaérni az elődöntőbe vezető pozíciók egyikére.

Az Eb honlapjának szerkesztői időközben elkészítették a csoportkör után versenyben maradt 12 csapat erősorrendjét, amelyben Románia került az első helyre, Oroszország a második, Hollandia a harmadik, a házigazda Franciaország a negyedik.

„A 2018-as EHF-Európa-bajnokság egyik résztvevője sem szerzett több gólt, mint Románia, és más csapatnak nincs a keretében egy Cristina Neagu. Ami viszont igazán csodálatra méltó, az a román válogatott védekezése. Románia már nem csak jó játékosok gyűjteménye, hanem csapattá vált, és ha tudják tartani ezt a ritmust, sokáig juthatnak ezen a tornán. Ráadásul Neagu és Eliza Buceschi egyaránt 24 gólnál tart, azaz csak két egységgel vannak lemaradva a góllövőlistát vezető Katarina Krpez Slezaktól (Szerbia). Van tehát jó néhány ok, amiért Románia az Európa-bajnokság erősorrendjének csúcsára került” – olvasható a cikkben.

A románhoz hasonlóan a magyar válogatott is biztos továbbjutóként várta utolsó csoportmérkőzését. A C-négyesben, amelynek egy kelet-franciaországi kisváros, Montbéliard adott otthont, a magyarok háromgólos vereséggel kezdtek a legutóbbi Eb-n ezüstérmet nyert hollandokkal szemben. A második körben sikerült javítani a horvátok ellen, ám Kim Rasmussen alakulatának a játéka eléggé akadozott, furcsán hangzik, de Kovacsics Anikóék az elveszített első meccsen jobban kézilabdáztak, mint a két ponttal abszolvált másodikon. A spanyolok egy erős első félidőnek köszönhetően simán verték a horvátokat, míg a hollandoktól úgy kaptak ki, hogy 59:58-nál 27:27-et mutatott az eredményjelző, Lois Abbingh a dudaszó pillanatában dobott győztes gólt.

Az előzményeket tekintve a spanyolok tűntek valamivel esélyesebbnek, szerencsére azonban itt is borult a papírforma. A magyar lányok meglepően összeszedett játékkal rukkoltak elő, jól védekeztek, ugyanakkor a kapusok is tették a dolgukat. Kiss Éva például kettős védést mutatott be 8–7-es magyar vezetésnél, Soledad López előbb hetesből próbálkozott, majd a kipattanó labda is hozzá került, de Kiss újból blokkolni tudott.

A magyarok a szünetben öt góllal, 19:14-re vezettek, aztán  a második félóra elején egy 5–0-s sorozattal bebiztosították az újabb győzelmet. Az utolsó tíz percre eldőlt a meccs, a vége 32–26-os magyar siker lett. Planéta Szimonetta tökéletes dobómutatóval zárt 8/8, akárcsak Nadine Schatzl 5/5 és Kovacsics Anikó 3/3, Háfra Noémi öt, Lukács Viktória négy gólig jutott. A kapusok közül Kiss Éva 31, Bíró Blanka 25 százalékkal védett.

A magyarok két pontot visznek magukkal a középdöntőbe, ahol pénteken a norvégokkal, vasárnap a németekkel, majd jövő szerdán (december 12-én) a románokkal csapnak össze. A két hatos csoportból az első és a második helyezettek kvalifikálnak az elődöntőbe, a harmadikok az ötödik helyért fognak játszani. A középdöntő után az Európa-bajnokság Nantes-ból és Nancy-ból Párizsba költözik.

22.00 Hollandia–Németország

kézilabdanői kézilabda-Ebmagyar női kézilabda-válogatottromán női kézilabda-válogatott

BL: mind a négy angol csapat készülhet a nyolcaddöntőre

A Serie A képviselői húzták a rövidebbet a kettős angol-olasz versenyfutásból a labdarúgó Bajnokok Ligája-csoportkör utolsó fordulójának keddi játéknapján: a Liverpool FC az SSC Napolit, a Tottenham Hotspur pedig az Internazionale Milanót megelőzve jutott tovább, ami azt jelenti, hogy a négy topliga közül egyedül a Premier League-nek lesz maximális négy gárdája a kieséses szakaszban. Egy körrel korábban a manchesteri klubok, a City és a United is biztosította nyolcaddöntős helyét.