2019. október 15. keddTeréz

Jócskán maradt izgulni való a halálcsoportokban

Szén Sándor Szén Sándor utolsó frissítés: 15:44 GMT +2, 2018. november 29.

Habár újabb kiadó helyek keltek el a Bajnokok Ligája utolsó előtti fordulójában, a két halálcsoport a végsőkig kiélezett harcot tartogat. A Tottenham visszavágott az Inter csapatának és pontszámban be is érte olasz riválisát. A másik angol klub, a Liverpool hívei viszont nem lehetnek elégedettek, kedvenceik pórul jártak Párizsban. Az A és D jelű csoportban már minden kérdőjel kiegyenesedett, míg a Barcelona magabiztosan szerezte meg a csoportelsőséget.

Lépéshátrányban a Dortmund

Az ötödik forduló előtt csak matematikai esélye maradt a Club Brugge-nek a továbbjutásra, a belgák a Borussia Dortmund megfogásában reménykedhettek csak. Az Atlético Madrid ugyanis korábban lépett pályára a szerdai játéknapon és győzte le magabiztosan a válságban levő Monacót. A spanyolok villámgyorsan, már a második percben betaláltak Koke megpattanó lövésével, ezzel meg is alapozva a meccs képét. A félidő közepe táján Griezmann duplázta meg az előnyt, a hercegségbeliek pedig már a szép BL-búcsú reményétől is egyre távolabb kerültek. A Thierry Henry által dirigált együttes még büntetőből sem tudott szépíteni, a legnagyobb ász, Falcao, csúnyán mellé lőtt.

Embed from Getty Images

A Dortmundnak így azért volt fontos a belgák elleni találkozó, mert a spanyolok elvégezték a feladatot, és hajszálnyira kerültek a csoportelsőségtől. A Darazsak viszont nem találták a Brugge játékának ellenszerét, igaz a belgák sem tudták bevenni a hazai kaput. A vége gól nélküli döntetlen, ami azt jelenti, a Dortmund a BL-ben folytathatja, a Brugge pedig az Európa Ligába kerül át tavasztól.

Csoportelső a Barca, a Tottenham beérte pontszámban az Intert

Rémálomszerűen indult a Tottenham Hotspur szezonja az idei kiírásban, a jelenlegi forma azonban nem is állhatna messzebb a rémálomtól. A Sarkantyúsok a hétvégén a Chelsea elleni londoni derbit nyerték meg sziporkázó játékkal, nem csoda tehát, hogy az Internazionale elleni rangadóra is önbizalomtól telve érkeztek. De nem a legerősebb csapattal, Eriksen és Szon sem került be a kezdőbe, bár csereként mindketten lehetőséget kaptak. Pochettino-mester vélhetően a hétvégi Arsenal elleni szuperrangadóra tartalékolt, bizony mostanában egymást érik a fontos meccsek a Tottenhamnél.

Az első félidőben inkább az Inter akarata érvényesült, az olaszok legfontosabb célnak a döntetlen tartását jelölhették ki, ezt pedig remekül végre is hajtották. A hazaiak igyekezetével nem voltak gondok, a hatékonysággal már annál inkább. Ennek ellenére Winks remek távoli lövésénél azért megfagyhatott a vér a vendégek ereiben. A játék képe a második félidőben sem változott, de a 80. percben mégis megtört a jég, Dele Alli passzából a csereként hadba küldött Eriksen szerzett vezetést. Az olaszok nem tudtak már felpörögni, maradt az 1–0, amivel a két csapat helyet cserélt egymással. Az utolsó fordulóban Barcelonában lesz jelenése az angoloknak, nehéz feladat, azonban az első három forduló egyetlen döntetlenje után ez már hatalmas előrelépés.

A Barcelona a csoportelsőség bebiztosításáért lépett pályára, a PSV Eindhoven pedig még reménykedhetett a Tottenham megelőzésében. A hollandok ennek megfelelően nagy elánnal kezdtek, lehetőségeik is adódtak, ám gólt nem sikerült rúgni. A góllövéssel Vidalnak sem volt szerencséje, a chilei két próbálkozását is a gólvonalról vágták ki a hazaiak. A fordulás után aztán beérett a vendégek játékbeli fölénye, Messi és Pique is bevette a kaput. De Jong szépségtapasza későn érkezett, a hollandok elbúcsúztak az európai porondtól idénre, a katalánok viszont csoportelsőként masíroztak a legjobb tizenhat közé.

Rangadót bukott, nehéz helyzetben a Liverpool

Remek meccset játszott a Liverpool és a PSG az első fordulóban, megalapozva ezzel talán a teljes BL-idényt. Akkor az angolok nyerni tudtak, ám elérkezett a visszavágás ideje – gondolhatták a francia fővárosban. És ebben a szellemben is lépett gyepre a bombaformában levő gigász már az elejétől, az angolok bizony elég alárendelt szerepet játszottak. A PSG több veszélyes támadást is vezetett, gólt azonban egy veszélytelennek tűnő játékhelyzetből lőtt. Egy beadást Van Dijk olyan balszerencsésen próbált hatástalanítani, hogy a labda pont Bernat elé került, aki élt is lehetőséggel.

Nem sokkal később a Neymar, Cavani, Mbappé hármas villant, a legnagyobb sztárok összjátéka után már kétgólos hátrányt szedett össze a vendég együttes. A szünet előtt azonban visszajött a remény, Milner magabiztosan talált be a Mané buktatásáért megítélt büntetőből. A második játékrészben viszont továbbra sem tudott feljebb kapcsolni a ’Pool, sőt, ha Alisson nem véd jól, nagyobb is lehetett volna a különbség. Igencsak nehéz helyzetbe kerültek tehát Klopp legényei, akik a remek kezdés után, komoly mélyrepülésbe kezdtek.

A Napolira ránézésre nem várt különösebben nehéz feladat, ám a Crvena zvezda a Liverpoolt is le tudta győzni korábban, igaz azt a mérkőzést Belgrádban rendezték, s a szerb fővárosból a Napoli is csak egy pontot tudott elvinni a nyitókörben.  Az égszínkékek ezúttal hamar dűlőre akarták vinni a dolgot, a 11. percben pedig Hamsik meg is kezdte a gólgyártást. Bő félóra játék után Mertens iratkozott fel a gólszerzők közé, magabiztos előnyhöz juttatva ezzel csapatát. A belga a második játékrész elején is hálóba talált, innen már könnyű dolga volt Carlo Ancelotti együttesének. A szerbek nem sokkal később válaszoltak a találatra, ezzel viszont el is lőtték összes puskaporukat.

A Porto megnyerte négyesét, de a Schalke is továbbment

Nem meglepő, hogy a D-csoport egyik koraesti meccset Oroszországban játszották, az időjárás miatt már megszokhattuk a korábbi időpontokat. A Lokomotiv Moszkva a Galatasaray ellen próbált szépíteni pocsék mérlegén, a vasutasok eddig pontot sem szereztek a sorozatban. A félidő hajrájában a hazaiak mellé állt a szerencse, Krychowiak lövése megpattant, és a hálóban kötött ki a játékszer. A második félidőre is jutott egy Lokomotiv-gól, ez azonban már kilenc perccel a sípszó után esett. Nyertek tehát az oroszok és az utolsó fordulóra megmaradt a remény, hogy megelőzhetik a Galatasarayt, ami Európa Liga-szereplést érne tavasszal.

A Porto–Schalke mérkőzés főszereplői már abban a tudatban léptek pályára, hogy mindkét csapat továbbjutott, így csak a csoport első helyéért folyt a küzdelem. Heves csatának azonban nem lehet nevezni, ami az első félidőben történt, a játékvezető gól nélküli állásnál fújt a sípjába a játékrész végén. Szünet után aztán három perc alatt vitt be két találatot a portugál gárda, a németek a rendes játékidő vége előtt egy perccel büntetőből szépítettek. A vendégek reményeit azonban a hosszabbítás végén Marega szertefoszlatta, a Porto ezzel már az utolsó forduló előtt biztosította csoportelsőségét.

UEFA Bajnokok Ligája, csoportkör, ötödik forduló

Szerdai eredmények

A-csoport

Atlético Madrid–AS Monaco 2–0 (2–0)
gól: Koke (2.), Antoine Griezmann (24.)
piros lap: Sztefan Szavics (82., Atlético)

Borussia Dortmund–Club Brugge 0–0

1. Atlético (továbbjutott) 12 pont (9:6), 2. Dortmund (továbbjutott) 10 p. (8:2), 3. Brugge 5 p. (6:5), 4. Monaco 1 p. (2:12)

B-csoport

Tottenham Hotspur–Internazionale Milano 1–0 (0–0)
gól: Christian Eriksen (80.)

PSV Eindhoven–FC Barcelona 1–2 (0–0)
gól: Luuk de Jong (83.) / Lionel Messi (61.), Gerard Piqué (70.)

1. FC Barcelona (továbbjutott) 13 pont (13:4), 2. Tottenham 7 p. (8:9), 3. Inter 7 p. (5:6), 4. PSV 1 p. (5:12)

C-csoport

SSC Napoli–FK Crvena zvezda 3–1 (2–0)
gól: Marek Hamsik (11.), Dries Mertens (33., 52.) / El Fardou Ben Nabouhane (57.)

Paris Saint-Germain–Liverpool FC 2–1 (2–1)
gól: Juan Bernat (13.), Neymar (37.) / James Milner (45+1., 11-esből)

1. Napoli 9 pont (7:4), 2. PSG 8 p. (13:8), 3. Liverpool 6 p. (8:7), 4. Zvezda 4 p. (4:13)

D-csoport

Lokomotiv Moszkva–Galatasaray 2–0 (1–0)
gól: Ryan Donk (43., öngól), Vlagyiszlav Ignatyev (54.)

FC Porto–Schalke 04 3–1 (0–0)
gól: Éder Militao (52.), Jesús Corona (55.), Moussa Marega (90+4.) / Nabil Bentaleb (89., 11-esből)

1. Porto (továbbjutott) 13 pont (12:4), 2. Schalke (továbbjutott) 8 p. (5:4), 3. Galata 4 p. (3:5), 4. Lokomotiv 3 p. (4:11)