2018. november 15. csütörtökAlbert, Lipót

Hihetetlen tizenegyest fújt be Kassai Viktor a Citynek - BL-összefoglaló

Orbán Zsolt Orbán Zsolt utolsó frissítés: 14:15 GMT +2, 2018. november 08.

Egy román, egy magyar és egy romániai magyar játékvezető is bíráskodott szerdán este az UEFA Bajnokok Ligájában. Kovács István és Ovidiu Hațegan mérkőzésén nem történt különösebb tévedés, Kassai Viktor azonban hatalmasat hibázott a Manchester City javára.

Több érdekes játékvezetői ítélet is született szerdán a BL-ben. Az E-csoport müncheni mérkőzésén a Bayern például eléggé vitatható büntetőt kapott az első félidő közepén. Egy szögletnél Robert Lewandowski esett el a tizenhatosban, a játékvezető nem látta szabálytalannak a lengyel csatár és az AEK szerb védőjének, Uros Cosic párharcát, az alapvonali asszisztens viszont igen, így végül a szlovén Matej Jug a tizengyespontra mutatott. Lewandowski bevágta a tizit, majd a 71. percben ő tette biztossá a bajorok győzelmét, miután egy újabb szögletnél jól érkezett a hosszú saroknál.

fotók: UEFA Champions League / Facebook

Lewy duplájával a Bayern 2–0-ra nyert, akárcsak két héttel korábban Athénban, s bár Niko Kovac csapata négy forduló után tíz ponttal vezeti a csoportot, a pirosak játéka nem volt túl meggyőző ezúttal sem. A Dortmund elleni szombat esti csúcsrangadón ennél sokkal jobb teljesítményre lesz szükség a győzelemhez. A Bayern négy ponttal van lemaradva a Bundesligát veretlenül vezető sárga-feketéktől.

A Bayern négyesében az Ajax szerdán nagyon fontos pontot gyűjtött be Lisszabonban. Az amsterdami alakulat a hazai 1–0 után idegenben kétgólos döntetlent játszott a Benficával. Az Estádio da Luzban az első gólt a portugál ezüstérmes szerezte, Onana-kapus hibáját Jonas használta ki, Dusan Tadics azonban pontot mentett a hollandoknak. A fontosabb kérdések eldőlni látszanak ebben a kvartettben, a Bayern mellett valószínűleg az Ajax jut tovább a nyolcaddöntőbe, a Benficának pedig marad az Európa Liga, míg az AEK-nek már az is nagy megvalósítás lenne, ha egyáltalán pontot tudna szerezni.

Sterling belerúg a gyepbe, büntető!

Kassai Viktor hibájától hangos a nemzetközi futballsajtó/média. A magyar játékvezető a Manchester City–Sahtar Doneck találkozón elképesztő tizenegyest ajándékozott a hazaiaknak. A 23. percben Pep Guardiola legénysége 1–0-ra vezetett, amikor Raheem Sterling tört kapura a bal oldalon, a befejezésnél a City hetese a labda helyett a gyepbe rúgott, ez pedig egy komikus eséshez vezetett. A Sterlinget üldöző Mikola Matvijenko nem ért hozzá az ellenfélhez, s bár Kassai nem állt olyan nagyon távol az esettől, mindenki megdöbbenésére befújta a büntetőt. Szegény Andrij Pjatov, a Sahtar veterán kapusa azt sem tudta, sírjon-e vagy nevessen, és ezzel még sokan voltunk így...

Ha Gabriel Jesus úriember lenne, a tizenegyest elegánsan fölé lőtte volna, a brazil csatár viszont nem gavallérkodott, értékesítette a ponthelyzet, később pedig egy újabb büntető- és akciógóllal mesterhármast jegyzett. Könnyen elképzelhető, hogy a City Kassai Viktor kapitális tévedése nélkül is kiüthette volna 6:0-ra az ukrán bajnokot, ugyanakkor arra is nagy esély van, hogy a tatabányai játékvezetőt ebben a szezonban már nem látjuk a BL-ben bíráskodni.

A csoport másik mérkőzésén a Hoffenheim kétgólos hátrányból felállva, a második játékrész elejétől emberhátrányban futballozva mentette döntetlenre a lyoni vendégjátékot. A német együttes mindkét gólját kilenc mezőnyjátékossal szerezte, és a hősies feltámadást csak fokozza a tény, hogy Pavel Kaderabek a hosszabbításban egyenlített. Az utolsó húsz percre amúgy Szalai Ádám is beszállt, a magyar válogatott csapatkapitánya az utóbbi időben betegeskedett, ám úgy tűnik, most már jobban van, már nem kínozzák gyomorbántalmak.

A Hoffenheim és a Lyon egyaránt harmadik döntetlenjét pipálta ki a BL-ben, a franciáknak viszont van egy értékes győzelmük, a nyitókörben meglepő sikert arattak Manchesterben, míg az elitsorozat főtábláján először vitézkedő kék-fehérek kikaptak a Citytől. A Hoffenheim és a Sahtar nyeretlen a kvartettben, a következő körben pedig egymással mérkőznek meg német földön.

A G-csoportban a kis csapatok nem tudtak visszavágni a nagyoknak. Az AS Roma az Olimpicóban nemrég 3–0-ra verte a CSZKA Moszkvát, s bár a Luzsnyiki Stadionban sokkal nehezebb feladat várt a Farkasokra, a pontokat megint a rómaiak kaparintották meg. Viktor Goncsarenko, a katonacsapat fehérorosz vezetőedzője két izlandi légióst nevezett a kezdőbe. Arnór Sigurdssonra büszke lehet, mivel a 19 éves középpályás gólt szerzett, a középhátvéd Hördur Magnússonra azonban kevésbé, utóbbi kiállítatta magát az 56. percben. Ebből nagyon gyorsan profitáltak az olaszok, Lorenzo Pellegrini talált be, 1–2-re módosítva az állást. Korábban, a mérkőzés elején Kosztasz Manolasz fejelt a CSZKA kapujába egy szögletből bekanyarított labdát.

A Vikotria Plzen két héttel ezelőtt becsületesen helytállt Madridban, a 2–1-es vereség vállalható eredmény, a csehek ugyanakkor bátran kezdtek a visszavágón, kis szerencsével a vezetést is megszerezhették volna, Nacho elhibázott felszabadítása a kapufának vágódott. A Real a szünetig elintézte a meccset, előbb Karim Benzema szólózott nagyot, majd Casemiro növelte gyorsan az előnyt. Benzema fejesével már hárommal ment a „királyi gárda”, ráadásul a szünet előtt Gareth Bale is feliratkozott a gólszerzők közé. A második 45 percben Toni Kroos csavart gyönyörűen Ales Hruska kapujába, a címvédő adott egy ötöst a Plzennek.

Az első félidőben Sergio Ramos megúszott egy kiállítást, a madridiak kapitánya lekönyökölte Milan Havelt, akit elöntött a vér, ám Deniz Aytekin játékvezetőnél ez a mozdulat még csak faultot sem ért.

A csehországi mérkőzés másik érdekessége, hogy sajtóinformációk szerint Santiago Solari számára kettős volt a tét. A Real Madrid élére nemrég kinevezett argentin edző a kategorikus győzelemmel végképp meggyőzhette Florentino Pérez klubelnököt, hogy ne keressen más szakembert a Julen Lopetegui menesztése után megüresedett posztra. Solarit ideiglenesen léptették elő a Real Madrid Castillatól, de az eddigi eredményei meggyőzőzek. Igaz az ellenfelek is kézenfekvőek voltak, a Plzen elgázolása előtt a Real 2:0-ra győzött a La Ligában a Valladolid, valamint 4:0-ra a Királykupában az harmadosztályú UD Melilla ellen.

Kovács István jó döntéseket hozott Valenciában

Amint arról hírt adtunk, Kovács István a Valencia–Young Boys mérkőzésen mutatkozott be a Bajnokok Ligája csoportkörében. A 34 éves nagykárolyi játékvezető debütálása jól sikerült, a spanyolországi találkozón a kritikus szituációkban korrekt döntéseket hozott. Első ránézésre azt mondhatnánk, Kovács István talán könnyű meccset kapott, ám ez a kijelentés egyáltalán nem födi a valóságot. A tét nagy volt, különösen a Denevérek számára, hiszen három forduló után mindössze két ponttal szerénykedtek, legutóbb leikszeltek Bernben, ugyanakkor a bajnokságban csak a 15. helyet foglalják el 1–8–2-es mérleggel. A nézőszámon meg is látszott a valenciai drukkerek kiábrándultsága, közel sem beszélhettünk telt házról.

A Mestalla Stadionban négy gólt láthattak a nézők, szép focit viszont keveset. A felek rengeteget szabálytalankodtak, a Young Boys kemény stílusára a Valencia is hasonló eszközökkel válaszolt. Kovács István nyolc sárga és egy piros lapot osztott ki, a svájciaktól az elefántcsontparti Sékou Sanogónak kellett elhagyni a pályát egy meggondolatlan, túlságosan durva belépő miatt. Ebben a pillanatban a Valencia 3–1-re vezetett, és a hajrában már nem változott az eredmény, az élő tabellán Marcelino mester fiai megelőzték a fordulót a második helyről kezdő Manchester Unitedot.

A játéknap rangadóján a torinói Allianz Stadionban szintén román játékvezetői egység volt szolgálatban, a BL-ben nagy tapasztalattal rendelkező Ovidiu Hațegan vezetésével. Az eddigiekben hibátlan Juventus úgy vágott neki a meccsnek, hogy egy újabb győzelemmel bebiztosíthatja a csoportelsőséget, a Zebrák az Old Traffordon is nyerni tudtak, nagy esély mutatkozott az újabb olasz diadalra. A várakozásoknak megfelelően a Juve dominálta tudta a José Mourinho “vörös ördögjeit”, a hazaiak Cristiano Ronaldo csodagóljával megérdemelten kerültek előnybe a 65 percben: a portugál szupersztár Leonardo Bonucci hosszú indítását bombázta kapásból, ösztönös mozdulattal David de Gea kapujába.

A United támadói csak a mérkőzés hajrájában mozgatták meg komolyabban Wojciech Szczesnyt, de a vendégeknek meglepő módon az egyenlítés és a fordítás is összejött a végjátékban. Juan Mata jól eltalált szabadrúgással egalizált, aztán egy másik ponthelyzetből betekert labda okozott zavart a Juventus hatosában, a beadásból öngól lett, a United pedig ellopta a pontokat. A United váratlan sikerével visszaelőzte a Valenciát, amely a következő fordulóban mindent feltehet egy lapra a Juventus otthonában.

UEFA Bajnokok Ligája, csoportkör, negyedik forduló

Szerdai játéknap

E-csoport

SL Benfica–AFC Ajax 1–1 (1–0)
gól: Jonas (29.) / Dusan Tadics (61.)

Bayern München–AEK Athén 2–0 (1–0)
gól: Robert Lewandowski (31., tizenegyesből, 71.)

1. Bayern 10 pont (7:1), 2. Ajax 8 p. (6:2), 3. Benfica 4 p. (4:6), 4. AEK 0 p. (2:10)

F-csoport

Manchester City–Sahtar Doneck 6–0 (2–0)
gól: David Silva (13.), Gabriel Jesus (24., tizengyesből, 72., tizenegyesből, 90+2.), Raheem Sterling (49.), Riyad Mahrez (84.)

Olimpique Lyonnais–TSG 1899 Hoffenheim 2–2 (2–0)
gól: Nabil Fekir (19.), Tanguy Ndombele (28.) / Andrej Kramaric (65.), Pavel Kaderabek (90+2.)
kiállítva: Nuhu Kasim (51., Hoffenheim)

1. Man. City 9 pont (12:3), 2. Lyon 6 p. (9:8), 3. Hoffenheim 3 p. (8:9), 4. Sahtar 2 p. (4:13)

G-csoport

CSZKA Moszkva–AS Roma 1–2 (0–1)
gól: Arnór Sigurdsson (50.) / Kosztasz Manolasz (4.), Lorenzo Pellegrini (59.)
kiállítva: Hördur Magnússon (56., CSZKA)

Viktoria Plzen–Real Madrid 0–5 (0–4)
gól: Karim Benzema (21., 37.), Casemiro (23.), Gareth Bale (40.), Toni Kroos (67.)

1. Roma 9 pont (10:4), 2. Real 9 p. (10:2), 3. CSZKA 4 p. (4:7), 4. Plzen 1 p. (3:14)

H-csoport

Valencia CF–BSC Young Boys 3–1 (1–1)
gól: Santi Mina (14., 42.), Carlos Soler (56.) / Roger Assalé (37.)
kiállítva: Sékou Sanogo (77.)

Juventus–Manchester United 1–2 (0–0)
gól: Cristiano Ronaldo (65.) / Juan Mata (86.), Leonardo Bonucci (90., öngól)

1. Juventus 9 pont (7:2), 2. Man. United 7 p. (5:2), 3. Valencia 5 p. (4:4), 4. Young Boys 1 p. (2:10)