2018. november 16. péntekÖdön

Ez nem a hazaiak fordulója volt a Liga 1-ben

Orbán Zsolt Orbán Zsolt utolsó frissítés: 19:28 GMT +2, 2018. november 06.

A hazai pályán játszó csapatok közül egyedül a FCSB tudott nyerni az élvonalbeli román labdarúgó-bajnokság alapszakaszának 14. fordulójában, de a tabella első helyén az FC Botoșani-nak idegenben ötöt vágó Kolozsvári CFR maradt.

Túl vagyunk az alapszakasz felén, hét közben pedig az is eldőlt, melyik nyolc csapat maradt talpon a Románia Kupában. Az élvonalbeli klubok zöme komolyan vette a másodszámú hazai versenysorozatot, a negyeddöntőbe csak egy olyan alakulat jutott be, amely nem tagja a Liga 1 mezőnyének: a harmadosztályú FK Csíkszereda szenzációsan őrült meccsen, tizenegyesekkel ejtette ki a Dinamót. Alighogy lejártak a kupameccsek, másnap már kezdődött is a 14. forduló, azaz a visszavágók első köre, lássuk, mi fontos történt az utóbbi pár napban.

A forduló nyitómérkőzésén ijesztő jelenetek játszódtak le, a tizedik percben Laurențiu Rus, a Poli Iași hátvédje brutális ütéssel állította meg Valentin Mihiăilă-t, az U Craiova középpályását, aki ellentámadást kezdeményezhetett volna. A fiatal Mihăilă eszméletlenül esett a gyepre, miután találkozott Rus alkarjával. Azonnal villant a piros lap, s miközben a mentőkocsi nagy nehezen begurult a pályára, Ivan Martic, a vendégek svájci-horvát légiósa már térdre borulva imádkozott, hogy társának ne essen komolyabb baja. Mindenki döbbenten figyelte, mi történik a craiovai játékossal, Mihăilă végül kórházba került, szerencsére nem szenvedett súlyos sérülést.

Rus később meglátogatta a 18 éves labdarúgót, majd nyilvánosan is bocsánatot kért a tettéért, egyúttal bejelentette, kész távozni az egyesülettől, ha az edzői stáb és a vezetőség is úgy akarja. A három pontot a Craiova szerezte meg, a második félidő elején Alexandru Mateiu vette be egy fejessel a moldvaiak kapuját, majd a góllövőlistán éllovas Alexandru Mitriță lőtte meg szezonbeli tizedik gólját, hogy később egy asszisztot is kiosszon az immár 8 gólos Elvir Koljic-nak. Az U Craiova jó formája Iași-ban is folytatódott tehát, míg a CSM Poli zsinórban ötödik vereségét szenvedte el a bajnokságban és lecsúszott az utolsó előtti helyre.

A sepsiszentgyörgyi stadionban szombat este két olyan csapat találkozott, amely egyaránt sikerrel járt a kupában. A Sepsi OSK Mioveni-ben győzött 5–0-ra, míg a FC Hermannstadt az FC Voluntari-t pipálta le 3–0-ra Marosvásárhelyen. Ha tippelnünk kellett volna ennek a mérkőzésnek a végeredményére, valószínűleg minimális különbségű hazai sikert (1:0, 2:1) mondtunk volna, a piros-fehéreknek viszont a pontszerzés sem jött össze.

Akárcsak az első fordulóban, a szebeniek megint kifogtak a háromszékieken, pedig a szünetben még Eugen Neagoe csapata állt nyerésre, miután Ibrahima Tandia megszerezte hatodik bajnoki gólját – igaz, ebben csúnyán benne volt Cătălin Căbuz, az U 21-es válogatott egyik cserekapusa.

A Hermannstadt a második félidei kezdőrúgás elvégzése után gyorsan, mindössze nyolc másodperc alatt egyenlített, Lucian Dumitriu lepte meg Niczuly Rolandot mintegy 25 méterről. A 23 éves kézdivásárhelyi kapus 1–1-es állásnál, egy hazaadott labdánál elcselezte magát a tizenhatosban, ezt a hibát Juvhel Tsoumou használta ki.

Később a brazil Gabriel Moura és az elefántcsontparti Ousmane Viera nem értette meg egymást, az ajándéklabdával meglógó Dumitriut utóbbi csak szabálytalanul tudta megállítani. A tizenegyest Răzvan Dâlbea értékesítette, Niczuly jó oldalra ugrott, a labdába is beleért, de a bravúr elmaradt, a Hermannstadt pedig 3–1-re nyert.

Vasile Miriuță irányításával a szebeni csapat előbb kikapott pályaválasztóként az Astra Giurgiutól, következő három mérkőzését viszont győzelemmel abszolválta, és az újonc legközelebb az FC Botoșani ellen folytathatja jó sorozatát. Az egymás után két hazai meccset elveszítő Sepsi OSK-nak jóval nehezebb dolga lesz Craiován, ahol eltilás miatt nem játszhat Viera, az afrikai kapitánynak kigyűltek a sárga lapjai.

A második szombati mérkőzésen a Kolozsvári CFR legkategorikusabb győzelmét érte el a Liga 1 2018/19-es idényében. A címvédőnek az FC Botoșani pályáján nagyon kijött a lépés, már félórányi játék után kettővel vezettek a vendégek, egy eléggé komikus öngólnak, illetve Emmanuel Culio jól helyezett lövésének köszönhetően. Jesús Fernándezt, a CFR spanyol kapusát kétszer is kapufa mentette meg, majd a második játékrészben tovább súlyosbodott a Botoșani veresége. Alexandru Păun jegyezte a harmadikat, ezt követte Ciprian Deac fejesgólja, valamint Billel Omrani laza találata. Érdekesség, hogy a CFR góljainál a balhátvéd-csapatkapitány Mario Camora háromszor is előkészítőként jeleskedett.

Az 1–5-ös végeredményt Hervin Ongenda állította be, a PSG-nél nevelkedett támadó gyönyörű gólt tekert szabadrúgásból. A botoșani-i csapatba ezen a meccsen tért vissza a sérüléséből felépült Fülöp Lóránd, az erdélyi középpályás augusztus eleje óta először volt pályán, Costel Enache a második félidőben 0–3-as állásnál cserélte be a székely válogatott játékost.

A listavezető CFR szombaton sorozatban ötödik győzelmét pipálhatja ki a bajnokságban, ha hozza a kötelezőt Kolozsváron a Dunărea Călărași ellen. Dan Alexa labdarúgói a FCSB kupabeli kiejtése után hétvégén az FC Viitorult fogadták. A konstanciak szintén bejutottak a Románia Kupa negyeddöntőjébe, aztán a călărași-i vendégjáték végén is ők örülhettek. Szoros volt a csata, Denis Drăguș a rendes játékidő utolsó perceiben döntötte el a meccset Ianis Hagi passzából. Utóbbi három szabadrúgás-kísérletéből egyik sem akadt be.

A forduló rangadóján a FCSB az Astra Giurgiuval ütközött a bukaresti Național Arénában, ahol a játékvezető egy-egy tizenegyest ítélt meg a feleknek. A „fekete ördögöktől” Azdren Llullaku végezte el a büntetőt, ám az albán csatár szándékát kitalálta Cristian Bălgrădean. A FCSB házi gólkirálya, Harlem Gnohéré már nem hibázta el a ponthelyzetet, a Párizsban született Bölénynek is tíz gólja van már, akárcsak Mitriță-nek. Az Astra amúgy nagy gólszerzési lehetőségeket hagyott ki 1–0-nál, Llullaku, illetve Jacques Zoua révén.

Hétfőre két mérkőzés maradt, a Concordia Chiajna és a Medgyesi Gaz Metan nem bírt egymással, a műfüves pályán könnyen felejthető gól nélküli döntetlent játszottak a csapatok.

A zárómeccsen a Dinamo kiszenvedte a győzelmet, a bukarestiek a bajnokságban augusztus 25-e óta először nyertek, a ligautolsó FC Voluntari-t Diogo Salomao hosszabbításban szerzett büntetőgóljával gyűrték le. Minimális különbségű sikerükkel hármat ugrottak előre a tabellán, ez is jelzi, mennyire sűrű a mezőny a tabella alsó felében. Mircea Rednic-nek ez volt az első sikere, amióta visszatért a Dinamo kispadjára, a vajdahunyadi edzőnek viszont csak most következik az első komolyabb próbatétel, vasárnap (november 11-én) a FCSB elleni derbi.

Liga 1, alapszakasz, 14. forduló

FC Voluntari–Dinamo 0–1 (0–0)
gól: Diogo Salomao (90+4., tizenegyesből)
kiállítva: Ivan Zgrablic (90+3., Voluntari)

Concordia Chiajna–Medgyesi Gaz Metan 0–0

FCSB–Astra Giurgiu 1–0 (0–0)
gól: Harlem Gnohéré (67., tizenegyesből)

Dunărea Călărași–FC Viiotrul 0–1 (0–0)
gól: Denis Drăguș (88.)

FC Botoșani–Kolozsvári CFR 1–5 (0–2)
gól: Hervin Ongenda (84.) / Enriko Papa (10., öngól), Emmanuel Culio (28.), Alexandru Păun (55.), Ciprian Deac (70.), Billel Omrani (74.)

Sepsi OSK–FC Hermannstadt 1–3 (1–0)
gól: Ibrahima Tandia (42.) / Lucian Dumitriu (46.), Juvhel Tsoumou (57.), Răzvan Dâlbea (70., tizenegyesből)

CSM Poli Iași–Universitatea Craiova 0–3 (0–0)
gól: Alexandru Mateiu (47.), Alexandru Mitriță (53.), Elvir Koljic (69.)

A góllövőlista élmezőnyében

10 gól: Alexandru Mitriță (Craiova), Harlem Gnohéré (FCSB)
8 gól: George Țucudean (CFR), Elvir Koljic (Craiova)
6 gól: Florinel Coman (FCSB), Ibrahima Tandia (Sepsi)
5 gól: Iannis Hagi (Viitorul)
4 gól: Carlos Fortes (Medgyes), Dennis Man (FCSB), Neluț Roșu (Astra), Ndiaye Mediop (Călărași), Mihai Alexandru Roman (Botoșani), Diogo Salomao (Dinamo), Juvhel Tsoumou (Hermannstadt)