2018. szeptember 25. keddEufrozina, Kende

Az Eb óta nem volt ekkora sikere a magyar labdarúgó-válogatottnak

Orbán Zsolt Orbán Zsolt utolsó frissítés: 18:31 GMT +2, 2018. szeptember 15.

Marco Rossi csapata gyorsan javítani tudott az UEFA Nemzetek Ligája C-osztályában, az egygólos finnországi vereség után Lang Ádámék minimális különbségű, de nagyon fontos győzelmet harcoltak ki Budapesten, ahonnan a magasabban jegyzett görög együttes pont nélkül távozott.

A magyar válogatott Tampereben mutatott játéka nem volt teljesen reménytelen a jövőre nézve, a nemzeti csapat sok gólszerzési lehetőséget dolgozott ki, de a finneknek Teemu Pukki korai gólja mellett még volt két kapufájuk, így a vereség 1–0-nál könnyen lehetett volna súlyosabb is. Marco Rossinak gyorsan rendezni kellett a sorokat, hiszen egy újabb kudarc esetén a csoportelsőségtől nagyon távol kerültek volna Szalai Ádámék, ráadásul egy esetleges döntetlen is inkább a görögöknek kedvezett volna.

fotók: valogatott.mlsz.hu

A Ferencváros otthonában rendezett Nemzetek Ligája-mérkőzés zárt kapus volt, a pályaeltiltást még a franciaországi Európa-bajnokság selejtezőjében kapta a magyar szövetség, a Románia elleni hazai találkozón történt szurkolói rendbontások miatt. A magyar és a román „drukkerek” egyebek mellett kölcsönösen kifütyülték a két ország himnuszát. Az UEFA amúgy a FRF-t is megbüntette (figyelembe véve a görögök elleni Eb-selejtezőn tanúsított szabálysértéseket is), a román válogatott az új versenysorozat első fordulójában Montenegróval játszott gól nélküli döntetetlen az üres ploiești-i stadionban.

Az olasz szövetségi kapitány három helyen módosított a kezdőcsapaton a bemutatkozó mérkőzéshez képest, Lovrencsics helyett Bese kezdett, Pátkait Nagy Ádám váltotta, Stiebert pedig Varga. A védelem belsejében ezúttal is a Kolozsvári CFR-nél légióskodó Lang Ádám kezdett a Dinamo Kijevnél játszó Kádárral, míg elöl Szalai volt az egyedüli csatár. Finnországban egyébként nemcsak a válogatott debütált a Nemzetek Ligájában, hanem Marco Rossi is a válogatott kispadján, az FC DAC-tól érkező olasz edző fejest ugrott a mély vízbe, azonnal tétmeccset kapott.

A magyar csapat bátran kezdett a görögök ellen, az égszínkék-fehérek védelme, az arsenalos Papasztatopulosszal és az AS Romanál futballozó Manolasszal a 15. percben kapitulált: Kovács István tizenhatosba emelt labdája három fejespassz után került Sallai Roland elé, és az SC Freiburg támadója ballal, kapásból, nagyon szép gólt lőtt.

A túloldalon hamar érkezett a válasz, egy szabadrúgásból beadott labdát Manolasz fejelt a kapuba, Langot verte meg a légi párbajban, Michael Skibbe, a görög válogatott német szakvezetője pedig elégedett arckifejezéssel kortyolt egyet a vizes palackjából.

Az első félidő második részében többnyire a vendégek uralták a játékot, bár ez lehetett egy tudatos visszaállás is a magyar csapat részéről. A görögök mindenesetre beköltöztek a házigazdák térfelére, és a kivágott labdákat rendre visszahordták a védőik. A már-már nyomasztó fölény azonban nem eredményezett újabb gólt, és kevéssel a szünet előtt a magyarok kijöttek a szorításból. Egy szokatlanul hosszú támadás végén Vaszilisz Barkasz több védését is bemutatott egymás után, de Kleinheisler László tekerésére hiába vetődött, ezt a kapáslövést nem lehetett védeni (2–1).

Skibbe dupla cserére szánta rá magát a szünetben, a nem teljesen fitt Kosztasz Mitroglu és a szépnevű Haralambosz Likojannisz kapott lehetőséget a Bundesligában edződött szakembertől. Ahogy várható volt, a görögök birtokolták sokkal többet a labdát, a magyar játékosok az energiájuk jelentős részét a védekezésre fordították. Nagy nyomás helyezedett Gulácsi Péter kapujára, de az RB Leipzig hálóőre minden tőle telhetőt megtelt, hogy ne egyenlítsenek ki a görögök: Mitroglu (75. perc), Pelkasz (77.) próbálkozását is hárította, míg további két veszélyes fejes elkerülte a kaput.

A percek nagyon nehezen teltek, de végül a magyarok megőrizték az egygólos előnyt, idei első, és a 2016-os Európa-bajnokság után a legnagyobb sikerüket ünnepelhették. A magyar válogatott 1987 októbere nyert újra tétmérkőzésen a görögök ellen.

„Gratulálok játékosaimnak, akik ugyanúgy harcoltak, mint Finnországban, ahol kevésbé állt mellénk a szerencse. Elsősorban nekik jár a gratuláció. A második félidőben kicsit alábbhagyott a lendület, mintha kissé megijedtek volna, hisz rég nyertek mérkőzést. Az ekkor mutatott kitartás és lélekjelenlét miatt viszont dicséretet érdemel a csapat – idézi az MTI Marco Rossit. – A játékosok a kezdetektől megfogadták a tanácsaimat, betartották az utasításaimat a pályán. Elképesztően nagy nyomás és felelősség volt rajtuk. A futball számomra az emberekről szól, szurkolók nélkül pedig a foci halott. Viszont talán egy kis terhet levett a játékosok válláról, hogy nem volt rajtuk a szurkolók nyomása” – mondta még a szövetségi kapitány.

A meccs utolsó szakaszában a Groupama Aréna előtt összegyűlt jó szurkolói csoport hangos biztatásba kezdett, a drukkolás a tv-közvetítésen keresztül is jól kivehető volt, bizonyára a játékosok is hallották. Rossi erről a következőket nyilatkozta: „A szurkolók szeretnének egy nyertes csapatot, valahol követték a mérkőzést, és azt látták a televízióban, hogy foggal-körömmel harcolunk a három pontért. Pozitív jel számomra, hogy a szurkolók úgy érezték, el kell jönni és támogatni bennünket.”

A csoport másik mérkőzésén, Turkuban a finnek 1–0-ra győztek az észtek ellen is, megint Pukki lőtte a győztes gólt, így a „fülesbaglyok” hat ponttal vezetik a csoportot. Legközelebb, október 12-én a magyar válogatott Athénban, a finn pedig Tallinnban játszik. Három nappal később a magyarok vendégeskednek Észtországban, míg a finnek a görögöket fogadják Tampereben.

UEFA Nemzetek Ligája, csoportkör, második forduló

C-osztály, kettes csoport

Magyarország–Görögország 2–1 (2–1)
Budapest, Groupama Aréna
játékvezető: Alekszej Kulbakov (fehérorosz)
gól: Sallai (15.), Kleinheisler (43.) / Manolasz (18.)
sárga lap: Sallai (50.) / Cavellasz (35.), Okonomu (78.), Toroszidisz (83.)

Magyarország: Gulácsi Péter – Bese Barnabás, Lang Ádám, Kádár Tamás, Fiola Attila – Kleinheisler László, Nagy Ádám, Kovács István (Pátkai Máté 81.) – Varga Roland (Lovrencsics Gergő 62.), Szalai Ádám (Eppel Márton 69.), Sallai Roland.
Szövetségi kapitány: Marco Rossi.

Görögország: Vaszilisz Barkasz – Vaszilisz Toroszidisz, Kosztasz Manolasz (Mariosz Okonomu 52.), Szokratisz Papasztatopulosz, Jorgosz Cavellasz (Haralambosz Likojannisz a szünetben) – Dimitrisz Kurbelisz, Andreasz Buhalakisz – Lazarosz Krisztodopulosz, Kosztasz Fortunisz, Dimitrisz Pelkasz – Anasztasziosz Donisz ( Kosztasz Mitroglu a szünetben).
Szövetségi kapitány: Michael Skibbe.

A csoport másik mérkőzésén:

Finnország–Észtország 1–0 (1–0)
gól: Teemu Pukki (12.)

Állás: 1. Finnország 6 pont (2:0), 2. Magyarország 3 pont (2:2), 3. Görögország 3 pont (2:2), 4. Észtország 0 pont (0:2)