2018. aug. 18. szombatIlona

Jereváni sikerével továbbjutás közelében a CFR

Lelátó utolsó frissítés: 10:46 GMT +2, 2018. augusztus 10.

A Kolozsvári CFR labdarúgói magabiztos győzelmet arattak csütörtökön az UEFA Európa Liga harmadik selejtezőkörének első mérkőzésén. A Liga 1 bajnoka 2–0-s sikerrel alapozta meg a továbbjutást az örmény Alashkert pályáján. Az U Craiova nem tudta tartani a lépést az RB Leipziggel, míg a FCSB gól nélküli döntetlent játszott Horvátországban a Hajduk Splittel.

Jerevánban folytatódott csütörtökön a Kolozsvári CFR európai kupakalandja, a Bajnokok Ligájából kiesett erdélyi alakulatnak az Európa Liga maradt, most már a másodrangú sorozatban kellene főtáblára jutni. Ehhez két párharcot kell megnyerni, és az első már az odavágó után eldőlni látszik.

Hamar kiderült, hogy az örmény bajnok nincs egy súlycsoportban Antonio Conceicao együttesével, a Vazgen Szargszjan Köztársasági Stadion vendégei már az ötödik percben gólt szereztek: Camora indította a bal oldalon Țucudeant, aki finoman átemelte Cancarevicst, az örmény csapat szerb kapusát.

A hazaiak többnyire távoli lövésekkel próbáltak válaszolni, de ezeket rendre hatástalanította Arlauskis, majd a második félidő elején a gólszerző tizenegyest harcolt ki. Țucudan büntetője nem volt a legjobb, a kapus majdnem megfogta, de végül meglett a dupla, a CFR-nek pedig a kétgólos győzelem.

A kolozsváriak fél szemmel már a Legia Warszawa–F91 Dudelange páharcra figyelhetnek, mivel onnan kerül ki a következő ellenfelük.

fotó: FC Alashkert

A román kupagyőztes Universitatea Craiovának nem volt szerencséje a sorsoláson, a harmadik körben debütáló Mangia-csapat a selejtező egyik legkeményebb gárdáját, az RB Leipziget kapta ellenfélnek. Egyedül talán az szólt a Liga 1 bronzérmese mellett, hogy ezen a nyáron több tétmeccset játszottak a vetélytársnál, igaz a Craiova a román szuperkupát elbukta, majd a bajnokságban az eddigi maximálisan megszerezhető kilenc pontból csak kettőt zsebelt be.

Ahogy várható volt, az előző körben a svéd BK Häcken csapatán könnyedén túljutó németek diktálták a tempót az Red Bull Arénában rendezett odavágón. Az olténiaiak próbáltak szervezetten védekezni, de a 25. percben egy szögletnél kapitulált a védelmük: az U20-as francia válogatott középhátvéd, Ibrahima Konaté csúsztatása a keresztléc segítségével beakadt a kapuba.

A következő gólra sokat kellett várni, a második félidőben egy ideig kitartott az 1–0, ami az erőviszonyokat nézve nagyon jó eredmény lett volna a fehér-kékeknek. Azonban a frissen becserélt Yussuf Poulsen a 77. percben gólpasszt adott a brazil Matheus Cunhának, majd a világbajnokságon is részt vett dán válogatott támadó a rendes játékidő végén háromgólosra növelte az előnyt. Poulsen egy kapufáról kipattanó labdát belsőzött a hálóba Emil Forsberg szabadrúgása után, ha már a vb-résztvevőknél tartunk.

fotó: dierotenbullen.com

A hosszabbításban Ivan Martic lövésével váratlanul szépített a Craiova, ez a gól adott ugyan egy halvány reményt a visszavágóra, de a Leipzig innen már aligha bukja el a továbbjutást.

FCSB: gól nélküli döntetlen Splitben

A FCSB nem nyaralni utazott Splitbe, ahol a horvát drukkerek fantasztikus hangulatot varázsoltak a Poljud Stadionba. A gyepszőnyeg viszont sokat rontott az összképen, a Hajduk pályája borzalmasan mutatott.

Gyurcsó Ádámmal a kezdőben a fehér mezben és kék gatyában játszó hazaiak kőkeményen beleálltak a mérkőzésbe, egyáltalán nem finomkodtak a Bukarestből érkezőkkel, akik kénytelenek voltak felvenni a harcos stílust. Bogdan Planicst, a FCSB hátvédjét már a második percben ápolni kellett, de a szerb légiós folytathatta a játékot. Az első félidőben a Hajduk jóval több gólszerzési lehetőséget kialakított, az állás ennek ellenére 0–0 maradt.

Apró érdekesség, a szünetben Nicolae Dică becserélte Dennis Man helyett azt az Antonio Jakolist, aki korábban rövid ideig a spliti csapatnál is játszott. A horvátoknál a második félidő során lejött a pályáról Gyurcsó, ám valamivel később, a 76. percben lehetőséget kapott a magyar csapattárs, Futács Márkó.

A kiegyensúlyozott küzdelemben a csapatok felőrölték egymást, a nagy helyzetek a hosszabbításra maradtak. Előbb Bălgrădean védett bravúrral a ghánai-olasz Said Ahmed Said fejesénél, majd az utolsó támadásnál Moruțan és Teixeira összjátéka után előbbi lőtt kapura, Josip Posavec azonban tette a dolgát, így maradt a gól nélküli döntetlen.

A visszavágókat természetesen jövő csütörtökön rendezik.

UEFA Európa Liga, 3. selejtezőkör, első mérkőzések

Alashkert–Kolozsvári CFR 0–2 (0–1)
Jereván, Vazgen Szargszjan Köztársasági Stadion
játékvezető: Szerhij Bojko (ukrán)
gól: Țucudean (5., 49., utóbbi büntetőből)
sárga lap: Artur Jedigarjan (27.), Sztojkovics (29.), Praznovsky (48.), Romero Jr (68.), A. Grigorjan (86.)

Alashkert: Cancarevics – Artak Jedigarjan, T. Voskanjan, Sztojkovics, Praznovsky, Dagbasjan – Marmentini (Manucsarjan 53.), A. Grigorjan, Artur Jedigarjan (Szekulics 52.), Jefferson (Romero Jr) – Nenadovics. Edző: Varuzsan Szukiaszjan.

CFR: Arlauskis – Manea, Vinícius, Mureșan, Camora – Hoban, Djokovic – Păun, Bordeianu (Ioniță 82.), Mailat (Costache 63.) – Țucudean (Tambe 68.). Edző: Antonio Conceicao.

RB Leipzig–Universitatea Craiova 3–1 (1–0)
Lipcse, Red Bull Aréna
játékvezető: Pawel Gil (lengyel)
gól: Konaté (25.), Cunha (77.), Poulsen (87.), ill. Martic (90+4.)
sárga lap: Orbán (30.), ill. Kelic (86.)

RBL: Mvogo – Klostermann, Konaté, Orbán (Forsberg 62.), Saracchi – Kampl, Ilsanker, Demme, Bruma (Sabitzer 62.) – Augustin (Y. Poulsen 75.), Cunha. Edző: Ralf Rangnick.

Craiova: Pigliacelli – Donkor, Kelic, Tiago Ferreira (Fedele 79.), Briceag – Martic, Mateiu, Cicâldău – Mitriță (Markovics 85.), Bancu, Mihăilă (Baicu 25.). Edző: Devis Mangia.

Hajduk Split–FCSB 0–0
Split, Poljud Stadion
játékvezető: Tiago Martins (portugál)
sárga lap: López (12.), Barry (74.), Juranovic (86.), ill. Tănase (37.), Gnohéré (45+1.), Planics (47.), Júnior Morais (69.)

Hajduk: Posavec – Juranovic, Mikulic, Vucur, López, Fomitschow – Juric, Barry (Futács 76.), Caktas – Ivanovszki (Said 64.), Gyurcsó (Sego 56.). Edző: Zeliko Kopic.

FCSB: Bălgrădean – Benzar, Planics, Bălașa, Momcsilovics (Júnior Morais a szünetben) – Pintilii, Filip – Man (Jakolis a szünetben), Tănase (Moruțan 87.), Teixeira – Gnohéré. Edző: Nicolae Dică.

Esélyesek szenvedése, luxemburgi siker Varsóban

Néhány helyszínen rendkívül meglepő eredmények születtek csütörtökön. A Dinamo Minszk hazai pályán 4–0-ra gázolta el a továbbjutásra esélyesebbnek tartott Zenitet, ugyanakkor egy másik favorit, a Feyenoord is ugyanilyen arányban kapott ki Szlovákiában az AS Trencin csapatától.

A Kolozsvári CFR-t érintő párharcban a luxemburgi F91 Dudelange legyőzte Lengyelországban a Legia Varsót. A házigazdák 1–1-es állásnál az első félidő végén megfogyatkoztak, a spanyol Inaki Astiz kapott piros lapot. Az emberelőnyt kihasználta a Dudelange, David Turpel tizenegyesből lőtt győztes gólt a második játékrészben. Íme az eredmények:

FK Ufa (orosz)–Progrés Niedercorn (luxemburgi) 2–1
Hapoel Haifa (izraeli)–Atalanta (olasz) 1–4
Spartaks Jurmala (lett)–FK Sūduva (litván) 0–1
Apollon Limasszol (ciprusi)–Dinamo Breszt (fehérorosz) 4–0
Dinamo Minszk (fehérorosz)–Zenit (orosz) 4–0
Hapoel Beer-Seva (izraeli)–APOEL (ciprusi) 2–2
Ludogorec Razgrad (bolgár)–HSK Zrinjski Mostar (bosnyák) 1–0
FK Mariupol (ukrán)–Girondins de Bordeaux (francia) 1–3