2018. aug. 14. keddMarcell

Erdélyi csapat az élen – Liga 1, harmadik forduló

Orbán Zsolt Orbán Zsolt utolsó frissítés: 15:47 GMT +2, 2018. augusztus 07.

Erdélyi labdarúgócsapat, a Medgyesi Gaz Metan vezeti a Liga 1-et az alapszakasz harmadik fordulója után. A hétfői zárómérkőzésen a medgyesiek a Dinamót győzték le fordulatos, ötgólos csatában. Először nyert a címvédő Kolozsvári CFR, valamint a FCSB és a Viitorul is is, míg a Sepsi OSK nem kapott ki idegenben. Összefoglaló.

A végére maradt a forduló leggólgazdagabb mérkőzése, a medgyesi Gaz Metan Stadionban hétfőn este öt alkalommal kapituláltak a kapusok. A tét az első hely volt, a győztes átvette az éllovasi pozíciót a harmadik kört az élről kezdő FC Botoșani-tól. Az előrelépés Mihai Teja csapatának sikerült, a fehér-feketék mindhárom pontot otthon tartották.

Darius Olaru korai gólját a félidő derekán Diogo Salomao egyenlítette ki, majd a második félidő elején a fordítás is összejött a bukarestieknek. De csak pár percig álltak győzelemre, egy szögletnél előbb Sergiu Popovici bombázta fejbe védőtársát, Mihai Popescut, a felszabadítási kísérletből csodálatos öngól lett, majd Carlos Fortes lőtte ki a bal alsót egy ellentámadáson. 3–2-nél rámosolygott a szerencse a hazaiakra, a bukarestiek a kapufát találták el.

Amúgy a Medgyes portugál középcsatárja eddig minden fordulóban betalált, Fortes Harlem Gnohérével holtversenyben vezeti a góllövőlistát. A medgyesi csapat pedig a bajnokságot vezeti két győzelemmel és egy döntetlennel, vasárnap a FCSB látogat a Szeben megyei városba.

Az első hétfői mérkőzés közel sem hozott annyi izgalmat, mint a zárómeccs. Sokáig úgy tűnt, az FC Voluntari pontot szerezhet az FC Viitorul vendégeként, Daniel Oprița fiai egészen a 69. percig bírták kapott gól nélkül, ekkor Ionuț Vînă értékesített egy tizenegyest, némi izgalommal. Ezt követően a 19 éves Denis Drăguș is betalált, amivel bebiztosította a konstancaiak sikerét. Az Európa Liga második selejtezőkörében kiesett Viitorul először tudott nyerni a 18/19-es bajnoki idényben.

Egy vereség és egy döntetlen után a FCSB is kipipálta első győzelmét a bajnokságban. Az elmúlt három szezonban ezüstérmes bukaresti alakulat a forduló és a szezon eddigi legkategorikusabb diadalát könyvelte el a Poli Iași ellen.

Az idegenben játszó moldvaiak már a félidőben hátrányban álltak, de a gólok nagy része a második 45 percre maradt. Gnohéré duplázott, majd miután a Hollandiában született Moussa Sanoh kiszabálytalankodott magának egy piros lapot, Dennis Man és Olimpiu Moruțan is kihasználta az emberelőnyt.

A FCSB csütörtökön (augusztus 9-én) a Hajduk Splittel mérkőzik az Európa Liga selejtezőjében, ha sikerült túljutni a horvátokon a főtáblára kerülésért a Slovan Bratislava vagy Rapid Wien lesz az ellenfél.

Az újonc csapatok vasárnap délutáni rangadóján az FC Hermannstadt sokáig nyerésre állt a Dunărea Călărași ellen. Ștefan Blănaru a 24. percben sarokkal vette be a vendégek kapuját, de az eddigiekben feltűnően jó eredményeket elérő sárga-kékeknek ezúttal is sikerült a pontszerzés. A mérkőzés végén a középhátvéd Alin Dobrosavlevici fejelt a kapuba egy szabadrúgásból érkező labdát , ezzel lett 1–1.

Veretlen, de nyeretlen volt a harmadik fordulóig a Kolozsvári CFR, a dupla döntetetlennel kezdő címvédő a Concordia Chiajnával szemben érvényesítette a papírformát. A kolozsváriaknál bemutatkozott két válogatott labdarúgó, Lang Ádám és Robert Tambe. A magyar hátvéd végigjátszotta a meccset, míg a kameruni csatár a 75. percben állt be csereként George Țucudean helyett.

A lpf.ro statisztikái szerint Țucudean a CFR ezredik gólját szerezte meg az élvonalbeli bajnokságban, a 27 éves csatár a korábban több helyzetet is elpuskázó Sebastian Mailat passzából volt eredményes. Emmanuel Culio tizenegyesből növelte az előnyt, de a CFR-nek így is izgulnia kellett a pontokért, mivel a hajrában a klub egykori alkalmazottja, Paul Batin szépített.

Az egyenlítés már nem sikerült az ilfovi csapatnak, a CFR így győzelemmel hangolt örményországi vendégjátékára. Az EL-selejtezőben az Alashkert lesz Culioék első ellenfele, ha a kötelező továbbjutást kipipálja Toni Conceicao együttese, az utolsó körben a Legia Warszawa–F91 Dudelange párharc győztese következik.

Megkérdőjelezhetetlen a fejlődés: a Sepsi OSK az elmúlt szezon elején, gyenge játékkal 1–0-ra kikapott az Astra Giurgiu otthonában, most azonban döntetlent ért el Gyurgyevóban a háromszéki csapat.

Az Astra jól kezdett, már a harmadik percben előnybe került az egykori bajnok, miután Azdren Llullaku magas passzát a kolozsvári Laurențiu Buș a kapuba továbbította. A második félidő elején Niczuly Roland nagyot mentett a házigazdák kettős lehetőségénél, majd valamivel később kiegyenlített a Sepsi: Eugen Neagoe cseréi, Joseph Mensah és Marko Szimonovszki hozták össze az egyenlítő gólt, a ghánai középpályás elfutott a jobb szélen, és a macedón csatár könnyedén a hálóba helyezte a középre adott labdát. 1–1-nél még Ibrahima Tandiának is volt egy veszélyes lövése, ami kevéssel kerülte el a kapufát, igaz a döntetlen talán igazságosabb a mérkőzés összképét tekintve.

A legutóbbi szezonban a harmadik helyre befutó Universitatea Craiova továbbra is az alsóházban szerénykedik. A kék-fehérek harmadik nekifutásra sem tudtak nyerni, pénteken az FC Botoșani-nal játszottak négygólos döntetlent a Ion Oblemenco Stadionban. A moldvaiak első gólját Fülöp Lóránd szerezte, a sáromberki támadó középpályás az első fordulóban, Kolozsváron is találatot ünnepelhetett. Csak így tovább!

A kupagyőztes U Craiova csütörtökön a Bundesliga egyik legerősebb gárdájával, az RB Leipziggel mérkőzik meg az EL-ben. Devis Mangia játékosainak, akik egyébként idegenben kezdik a párharcot, óriási bravúr kell a továbbjutáshoz. Ha ez valahogy sikerülne, a kvalifikáció utolsó körében az ukrán Zorja Luhanszk, vagy a portugál SC Braga lenne a Craiova ellenfele.

Liga 1, alapszakasz, 3. forduló

Medgyesi Gaz Metan–Dinamo 3–2 (1–1)
gól: Darius Olaru (7.), Mihai Popescu (56., öngól), Carlos Fortes (58.), ill. Diogo Salomao (32.), Robert Moldoveanu (47.)

FC Viitorul–FC Voluntari 2–0 (0–0)
gól: Ionuț Vînă (69., büntetőből), Denis Drăguș (80.)

FCSB–CSM Poli Iași 4–0 (1–0)
gól: Harlem Gnohéré (25., 59.), Dennis Man (86.), Olimpiu Moruțan (90+3.)
piros lap: Moussa Sanoh (84., a vendégektől)

FC Hermannstadt–Dunărea Călărași 1–1 (1–0)
gól: Ștefan Blănaru (24.), ill. Alin Dobrosavlevici (90+1.)

Kolozsvári CFR–Concordia Chiajna 2–1 (0–0)
gól: George Țucudean (54.), Emmanuel Culio (74., tizenegyesből), ill. Paul Batin (84.)

Astra Giurgiu–Sepsi OSK 1–1 (1–0)
gól: Laurențiu Buș (3.), ill. Marko Szimonovszki (61.)

Universitatea Craiova–FC Botoșani 2–2 (2–1)
gól: Alexandru Mitriță (21., 35., előbbit büntetőből), ill. Fülöp Lóránd, George Miron (54.)

forrás: lpf.ro

A góllövőlista élmezőnyében

3 gólos: Carlos Fortes (Medgyes), Harlem Gnohéré (FCSB)
2 gólos: Fülöp Lóránd (Botoșani), Azdren Llullaku (Astra), Florinel Coman (FCSB), Diogo Salomao (Dinamo), Alexandru Mitriță (Craiova), Ștefan Blănaru (Hermannstadt)