2018. november 16. péntekÖdön

Dráma Szocsiban, a horvátok túléltek egy újabb büntetőpárbajt

Orbán Zsolt Orbán Zsolt utolsó frissítés: 03:55 GMT +2, 2018. július 08.

A horvát válogatottal teljes az oroszországi futball-vb elődöntőjének mezőnye. Zlatko Dalic csapata a kieséses szakaszban Dánia után a házigazdákat is tizenegyesekkel búcsúztatta. Szerdán az angolokkal ütköznek Modricék.

Az orosz válogatott eddig is tudásán felül teljesített a hazai rendezésű világbajnokságon, kevesen gondolták volna, hogy a szbornaja képes lesz eljutni a negyeddöntőig. A felejthető franciaországi Eb után kinevezett Sztanyiszlav Csercseszovval a felkészülési időszak alatt az oroszok csak elvétve tudtak győzelmet aratni. Az egykori szovjet válogatott kapus jó néhány játékrendszerrel kísérletezett, de végül a 4–2–3–1-es formula mellett döntött.

fotók: fifa.com

A rendező ország csapata – amely a hetvenedik pozícióig csúszott le a FIFA-világranglistán – megtáltosodott a vébére, a csoportkörben előbb Szaúd-Arábia, majd Egyiptom ellen nyertek simán a fehér-kék-pirosak, s bár Uruguay túl nagy falatnak bizonyult a harmadik mérkőzésen, a nyolcaddöntő első játéknapján bombameglepetést produkáltak Akinfejevék, akik a végső győzelemre esélyes spanyolokkal vívtak sikeres büntetőpárbajt.

Időközben Horvátország az Argentínát, Nigériát és Izlandot felvonultató halálcsoportot oldotta meg kilenc ponttal, a horvátok játéka különösen a dél-amerikai ellen volt meggyőző, igaz, a nyolcaddöntőben sokkal többet vártunk a kockás mezesektől, Dánia igencsak meglepte a horvát válogatottat. Ezen a meccsen is tizenegyesekkel dőlt el a továbbjutás, Schmeichel és Subasic is parádézott, a végén utóbbi örülhetett.

Szombat este Szocsiban az oroszok bátran kezdték a negyeddöntő utolsó találkozóját, korai hazai gól viszont nem esett, majd a horvátok próbálkoztak, szintén kevés sikerrel. Rebic lövés-beadásánál résen volt Akinfejev, Lovren fejese fölé szállt, akárcsak Rakitic szabadrúgása. A 28. percben Perisic csúsztatta meg Vrsaljko remek beadását, de a fejes után kirúgás következett.

A következő lehetőségnél gólt szereztek az oroszok, méghozzá nem is akármilyent: a Villarrealnál légióskodó Cserisev ballal álomgólt lőtt a tizenhatoson kívülről – ez volt Gyenyisz negyedik találata a vb-n. Kolinda Grabar-Kitarovic horvát államfő sportszerűen kezet nyújtott Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnöknek, a politikusok többek között Gianni Infantino FIFA-elnök társaságában élvezhették a meccset.

Medvegyev visszaadhatta a gratulációt a félidő vége felé, a horvátok ugyanis kiegyenlítettek: Mandzukic tört be zavartalanul a tizenhatosba a bal szélen, Kramaric fejére rajzolta a labdát és a Hoffenheim-csatárt öt orosz játékos asszisztálása mellett a kapuba bólintotta a Telstar 18-at. A szünetben így 1–1 volt az állás.

A második félidőben a horvátok tettek többet azért, hogy ne legyen hosszabbítás. Az 59. percben Kramaric rúgott egy gyertyát, a szbornaja védői nem tudtak tisztázni, Perisic pedig a kapufát találta el – ez a lövés simán bemehetett volna, az oroszoknak nagy szerencséjük volt. Golovinék csak rendes játékidő végéhez közeledve kezdtek éledezni, de Jerohin fejese elszállt a keresztléc fölött, majd a hosszabbításban Subasic jól zárta a rövidet Szmolov próbálkozásánál.

Következett a félórás ráadás, amely során a horvátok tűntek valamivel frissebbnek. A 101. perc legelején Vida felsőtestét csodálhattuk meg, a Besiktas középhátvédje egy szögletnél gólt fejelt, de ehhez kellett az is, hogy a negyedik csereként beállt Corluka jó érzékkel átugorja a labdát, amivel megzavarta az ellenfél játékosait. Vida mindenesetre sárga lapot kapott a brazil játékvezetőtől az ösztönös gólörömért, miközben Davor Suker és Grabar-Kitarovic elégedetten tapsolt a VIP-páholyban.

A horvátok az utolsó tíz percre visszaálltak, ami nem bizonyult jó döntésnek, jött az újabb fordulat, ezúttal az oroszok egyenlítettek: Pivaric kezezése után a tizenhatos sarkáról az oszét Dzagojev végzett el szabadrúgást, a brazil Mário Fernandes emelkedett a beadott labdára, Oroszország pedig tovább reménykedhetett, a döntés a büntetőpárbajra maradt.

A tizenegyesek:

Rosszul kezdtek az oroszok, Szmolov gyenge panenka-kísérletét védte Subasic. Brozovic a kapu bal oldalába emelt (0–1).

Dzagojev nem hibázott, Kovacic szándékát viszont kitalálta Akinfejev (1–1).

Fernandes elsiette, a kapu mellé lőtt, Modric büntetőjőébe beleért az orosz kapus, de a szerencse a horvátokkal tartott (1–2).

Ignasevics a jobb alsót választotta, Subasic rossz irányba mozdult el, de Vida is értékesítette a maga büntetőjét (2–3).

Kuzjajev jól célzott, ám az ötödik sorozatban eldőlt a kérdés: Rakitic hideg vérrel vette be a jobb alsót, Horvátország így bejutott az elődöntőbe, az oroszok kiestek.

Az Anglia–Horvátország elődöntőt a moszkvai Luzsnyiki Stadionban rendezik július 11-én este 21 órától.

Oroszországi labdarúgó-vb, negyeddöntő

Szocsi, Fist Stadion, 44287 néző
vezette: Sandro Ricci (brazil)

Oroszország–Horvátország 2–2 (1–1, 0–0, 1–1), büntetőkkel: 3–4
gól: Cserisev (31.), Fernandes (115.), ill. Kramaric (39.), Vida (101.)
sárga lap: Gazinszkij (109.), ill. Strinic (38.), Lovren (35.), Vida (101.)

Oroszország (4–2–3–1): Igor Akinfejev – Mario Fernandes, Ilja Kutyepov, Szergej Ignasevics, Fjodor Kudrjasov – Roman Zobnyin, Daler Kuzjajev – Alekszandr Szamedov (Alekszandr Jerohin 54.), Alekszandr Golovin (Alan Dzagoev, 102.), Gyenyisz Cserisev (Fjodor Szmolov 67.) – Artem Dzjuba (Jurij Gazinszkij 79.). Szövetségi kapitány: Sztanyiszlav Csercseszov.

Horvátország (4–2–3–1): Danijel Subasic – Sime Vrsaljko (Vedran Corluka, 97.), Dejan Lovren, Domagoj Vida, Ivan Strinic (Josip Pivaric 74.) – Ivan Rakitic, Luka Modric – Ivan Perisic (Marcelo Brozovic, 63.), Andrej Kramaric (Mateo Kovacic 88.) Ante Rebic – Mario Mandzukic. Szövetségi kapitány: Zlatko Dalic.